Dog.bg Форуми : кръвна картина

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

кръвна картина

#1 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2007 - 11:13 AM

Искам да помоля ветеринарните лекари, посещаващи форума за мнение относно това, доколко може да се разчита на кръвни картини, с цел следене на състоянието на подрастващи куче. Интересуват ме по-скоро показателите за нивата на калций и фосфор, поради което сме взимали кръв за изледване за да се уверим, че всичко е ОК. Доколкото разбирам обаче реактивите (или някакъв друг причинител при тестовете) са доста чувствителни, в което се уверявам на практика.
Пускам резултатите на 2 кръвни картини направени през ден , които са абсолютно противоречиви. Тъй като исках да изключа лабораторна грешка преди да променя режима на кучето, което налагаше едната кръвна картина - направих друга в различна клиника, ползваща различна лаборатория. Кучето е на 4,5 месеца от едра/гигантска порода - оптималното тегло при израстнало куче 45кг. Сега е на почти 5 месеца, 22-23кг, в "спортна форма" без излишно тегло.

Лаборатория А, дата 9.9.07, отстрани пиша осочените ми референтните граници за куче.

Албумин 36,9 g/L (25.8-39.7)

Алкална Фосфатаза 449 U/L (10.6-100.7)

Калций 3,32 mmol/L (2.2-3.0)

Фосфор 5,42 mmol/L (1.0-2.0)

коригираните нива на калций (mg/dl)=серумни нива калций(mg/dl) - серумния албумин(g/dl) + 3,5
=3,27 mmol/L


Лаборатория Б, дата 11.9.07 - където всичко е в нормалните граници, а референтните граница са за куче под 1 година


-общ белтък 52 (45-55)
-албумин 29 (25-44)
-алкална фосфатаза 169 (10-250)
-общ калций 2,9 (2,3-3,1)
-йонизиран калций 1,7 (1,4-3,2)
-фосфор 2,8 (1,4-3,2)



В кабинета и съответно лабораторията, където получихме завишените стойности, сме правили и следното изследване 2 седмици преди второто:

Лаборатория А, дата 25.8.07

Алкална Фосфатаза 389 U/L (10.6-100.7)

Калций 3,18 mmol/L (2.2-3.0)

Фосфор 4,67 mmol/L (1.0-2.0)


Учудваме, че в едната лаборатория получаваме толкова завишени стойности, а в другата нормални, поради което не мисля да променям режима на кучето. Ясно е, че нещо не е както трябва при тези изследвания и вяра на този метод за следене на нива на калций и фосфор май трябва да се има с ДВЕ на ум?!
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#2 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 13 September 2007 - 12:57 PM

Референтните стойности на тези лаборатории със сигурност ли са за куче и то на тази възраст ?.Аз на твое място ,при тези диаметрално различни данни, бих направила в трета лаб и то ще се види накъде е- две е повече от едно..Много неприятно нещо се е получило- да.
Че то ако реактивите не бяха доста чувствителни, дето викаш - нямаше да правим цялото това упражнение..що не кажеш имената на лабораториите , какво има да ги криеш толкова b)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#3 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2007 - 01:19 PM

Мисля, че без имената на лабораториите - отговорите (ако има такива) биха било по-неутрални r) При всички случаи на тази с "нормалните стойности" (Цибалаб r) ) имам повече вяра, понеже сме пускали и други неща там и до сега не е изкачало нещо анормално, ама знае ли се - може да е имало, пък да не е излязло на яве n) Не знам вече

Референтните стойности за изследването към Цибалаб са ми дадени от кабинета, където ни взеха кръв, специално ме предупредиха че за подрастващи ползват тези референтни стойности. На другият лист от другата лаборатория пише стойности за за КУЧЕ и КОТКА - т.е не е хуманна лаборатория, а такава към вет. кабинет. Уважавам лекарите там, но с лабораторните изследвания явно има проблем.
На кучето за последните 3 седмици е взимано кръв 3 пъти без да има външни признаци на някакъв проблем - моя е грешката, че му причинявам този стрес в желанието си да съм наясно с моментното и състояние, явно не си заслужава ако всеки път трябва да взимаме 3пъти кръв за 3 лаборатории за да изключим такива неща. Точно понеже всъщност нямаме проблем, а си следваме схемата на профилактика n) не мисля пак да я дупча. От друга страна ми се иска да знам къде да си пускам за напред изследванията r) То, че никъде няма гаранция за грешки - няма, ама ако 2 поредни пъти ми изкарват в такава степен завишени стойности - хм.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#4 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 13 September 2007 - 01:29 PM

Аз лично пускам изследвания в една лаборатория и винаги в динамика - то си се вижда тогава.В Цибалаб ми са се случвали странни грешки ,макар че упорито я използвам.А и друго - в тази лаборатория написаните референтни стойности в скобите не са за животни..нещо там софтуера,ненам к`во си , им пречело да го променят.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#5 Потребителят е офлайн   СНЕЖАНКА Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1045
  • Регистрация: 22-February 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2007 - 01:33 PM

Никой не е застрахован от грешки, уви. Лошото е когато подобни грешки карат стопаните да подскачат до небето от притеснение че животното му не е добре. И аз ползвам услугите на Цибалаб и като цяло съм доволна с изключение на един-единствен случай, в който имаше разменени стойности. Не знам как се беше получило, доколкото знам машина прави изследването и автоматично отпечатва резултата на хартия. При нас случая беше с разменени стойности на креатинин и урея, но то си беше очевадно, че те не могат да са такива. В противен случай трябваше кучето ми да е умряло l) Обадих се и настоях да се провери за грешка, след което тя бе установена и последва любезно извинение.

Цитат

явно не си заслужава ако всеки път трябва да взимаме 3пъти кръв за 3 лаборатории

Наистина не си заслужава да го мъчите горкото животинче, при положение че си е съвсем добре. А за взимането на кръв 3 пъти, това може да се избегне като се вземе веднъж по-голямо количество и от него се отдели серум, който да се съхрани в случай че е нужно да се повтори изследването. Но не всеки вет. кабинет има центрофуга за да отдели серума.

#6 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2007 - 01:35 PM

То, че няма застраховка за лаб. грешка няма - но ме притеснява ако от 2 изследвания - 2 са грешни. Трябва да има някакво обяснение си казах....
Агалина, референтните стойности на изследването към Цибалаб, които съм написала не са от самата лаборатория зададени, тамошните са си хуманни - да. Посочени са ми от ветеринарния кабинет, който ползва за лаборатория Цибалаб обаче r)

Цитат

и винаги в динамика
- това какво ще рече? Какъв софтуер да сменят, едва излязох на глава с бабата на компютъра, мисля, че тя за първи път стоеше зад него. Добре, че беше едно момче (клиент) да и покаже от кое меню да изкара не знам кое си.....

Цитат

А за взимането на кръв 3 пъти, това може да се избегне като се вземе веднъж по-голямо количество и от него се отдели серум, който да се съхрани в случай че е нужно да се повтори изследването. Но не всеки вет. кабинет има центрофуга за да  wink )отдели серума.
Следващият път (не мисля да е скоро) ще попитам дали е възможно да пробваме тая статегия r) Мерси!
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#7 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 13 September 2007 - 05:43 PM

Като лекар мога да кажа, че странни резултати се случват и те се дължат или на грешен софтуер или на непригодна машина за изследване. Не зная в София дали има, но в Пловдив използвам услугите на Зинвест- Синлаб Българогермански лаборатории. Имат специални машини за животни с различен софтуер за различните видове. Досега не са ме подвеждали, но все пак това, което пише отдолу на листа с резултатите не трябва да се подценява, а именно че лабораторните резултати не са диагноза на дадено заболяване и само лекар може да прецени какво му е на пациента.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#8 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 13 September 2007 - 05:51 PM

В случая диагнозата - "всичко е наред" - на базата на едните изследвания е поставена от лекар. Както и диагнозата "хиперфосфатемия" - поставена от друг лекар, също на базата на 2 кръвни картини. И на двамата лекари имам доверие, само че те диагностицират спрямо коренно различни кръвни картини. Аз във форуми не питам какво му е на пациента r) а как стоят нещата с кръвните картини и по-специално нивата на фосфор и калций - ако толкова не може да се разчита на тях (примерно поради изключително чувствителните реактиви) - да се има предвид и да си търся други методи .... или лаборатории. Благодаря за препоръката за Синлаб Българогермански лаборатории, ще се поинтересувам, както и за лекарското мнение 1super
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#9 Потребителят е офлайн   merlinofchaos Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 28
  • Регистрация: 30-August 07

Публикувано: 13 September 2007 - 10:43 PM

И аз имах същия проблем наскоро не с калции а с кръвна захар- в едната клиника ми казаха диабет в другата се оказа че на кученцето ми му няма нищи...
Както и да е въпросния проблем съм го дискутирал в друга тема и няма да се повтарям...

В Цибалаб си правихме обаче вторите изследвания и някак си имам по- голямо доверия на лаборатория в която си правят изследвания някой от Софийските болници което както и да се погледне не може да се сравни с апаратурата на някоя клиника в която се взимат проби на домашни любимци...

#10 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2007 - 08:18 PM

по принцип в хуманните лаборатории изследват само стойността,а после ветеринара преценява дали са високи или ниски,не е ли така?или си трябва специална настройка?
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#11 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 14 September 2007 - 10:12 PM

Днес ми беше обяснено, че лабораторията към ветеринарната клиника използва апаратура калибрирана спрямо стойностите на някаква асоциация (от толкова дискусии не запомних коя - мисля американска) които се актуализирали на определен период от време. Апаратура пригодена за ветеринарни цели не би ли трябвало да е с по-голяма тежест при подобни излседвания или няма разлика - освен в референтните стойности - дали изследваното произхожда от човек или животно?
Това с хуманните лаборатории и на мен ми е малко мътна и кървава, но и аз така знам - там ми дават абсолютните стойности от изследването, и референтни стойности за човек. Тези за животни винаги са ми съобщавали във вет. кабинет.
Доколко хуманните лаборатории са "годни" за изследвания с не-хуманни цели n) - не ми е ясен процесът.
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#12 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 14 September 2007 - 11:39 PM

Не-хуманни цели...звучи гадно.. b) b)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#13 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 15 September 2007 - 08:22 AM

Ха-ха - аз съм за линчуване. Нали разбрахте какво имам предвид n)
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#14 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 September 2007 - 09:34 AM

по това разбирам,че стойностите от изследванията трябва да са еднакви навсякъде,а вече доктора определя добри ли са за животното или има проблем.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#15 Потребителят е офлайн   Alb Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 144
  • Регистрация: 10-March 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 17 September 2007 - 12:39 AM

twoofo, аз също бях чувала за много различия и неточности при резултатите от калций-фосфорния анализ. Когато правихме такова изследване, взеха един път кръв, но пратихме за изследване 2 отделни проби в цибалаб! 2та резултата бяха почти едни и същи l) и почти съвпаднаха с тези, направени във ветеринарната ни клиника. Знам и за друг случай на мои познати, които бяха постъпили така и при тях пък се оказали еднакви и 2те изследвания (2те проби, изпратени в цибалаб). Все пак мисля, че по-скоро може да се довериш на резултатите от цибалаб. Бях чула някакво обяснение защо толкова трудно и неточно се правят тези изследвания, не мога да го възпроизведа сега, но въпросният доктор ни посъветва за по-сигурно да постъпим по този начин.
Ветеринарен доктор ми беше обяснил също, че много рядко се случвало съотношението калций - фосфор да е като по учебник (до колкото си спомням грубо 2 към 1) - на теория било така, но на практика почти във всички случаи резултатите варирали.

#16 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 17 September 2007 - 08:52 AM

Мерси за споделения опит - Alb.

Aз не се и надявам съотношението да е като по учебник, но в единият случай и абсолютните стойности са високи и фосфора е с доста над калция, което не е нормално, в другия пък абсолютните стойности са в норма, съотношението е само леко изместено - въобще нормална кръвна картина. Вече се отказах да вниквам честно казано специално в тези 2 кръвни картини. Просто или едното е много не-наред или другото е лъжовно нормално. Ако направя трета вероятно ще е още по-различна - резултатите и там ще зависят от това, коя лаборатория избера r)

bonboni, мисля, че все пак не е задължително да са абсолютно еднакви стойностите навсякъде - зависи как е калибрована машината (поне аз така схващам?) и сигурно от доста други неща неизвестни на мен зависи. Всеки случай за това има референтни стойности означаващи границите на нормалното. Ако навсякъде резултатите бяха едни и същи просто щеше да има една общовалидна таблица примерно, с едни и същи референтни стойности. Или?
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#17 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 September 2007 - 12:32 PM

незнам,за това питам...какъв е смисъла от тези изследвания като на 5 различни места са 5 различни резултата???
особенно пък тези за калций-фосфор ще е 6-ца от тотото,ако съвпаднат два еднакви резултата или поне близки.
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#18 Потребителят е офлайн   Д-р К. Шумков Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 4
  • Регистрация: 23-February 06

Публикувано: 19 September 2007 - 10:57 PM

Референтни стойности на Калций, Фосфор и Алкална фосфатаза при куче:

Ca 2.3 - 3.0 mmol/l

P 2.32 -3.0 mmol/l (за куче на възраст от 3 до 6 месеца)
0.7 -1.6 mmol/l (за завършили растежа кучета)

ALP до 108 IU/L
до 440 IU/L (за подрастващи кучета от 3 до 6 месечна възраст)

Данните са взети от:
Klinische Labordiagnostik in der Tiermedizin- W. Kraft, U. M. Duerr
Надявам се данните да са ви от полза. Бих ви посъветвал да се доверите на лабораторията, където са изследвали и йонизирания калций.

#19 Потребителят е офлайн   bonboni Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5760
  • Регистрация: 19-June 06
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 September 2007 - 11:45 PM

worthy благодаря
User's Signature

"Някои хора са като 1 стотинка - двулицеви и не струват нищо!! "

Качена снимка MASTERPIECE OF BALKAN-NEWFOUNDLAND KENNELКачена снимка

#20 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 20 September 2007 - 11:09 AM

И аз благодаря r)
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни