Dog.bg Форуми : FeLV или FIP

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

FeLV или FIP

#1 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 29 August 2007 - 11:08 AM

Какви изследвания би трябвало да се направят за да се потвърди тази диагноза?Прочетох доста неща в Интернет и за момента се чувствам ужасно. Има вероятност едно малко коте , което прибрах да е с това заболяване.Ужасно се тревожа, защото аз самата имам 2 котки!!!
Моля лекарите във форума за мнение.Благодаря Ви предварително!


#2 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 29 August 2007 - 03:12 PM

Бърз тест на Аниген би потвърдил или отхвърлил диагнозата.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#3 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 29 August 2007 - 04:13 PM

Цитат

Бърз тест на Аниген би потвърдил или отхвърлил диагнозата.

В България има ли такива тестове?
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#4 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 30 August 2007 - 06:57 PM

има, за съжаление предимно в София и по - малко в страната
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#5 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 30 August 2007 - 09:23 PM

Цитат

има, за съжаление предимно в София и по - малко в страната

За съжаление в провинцията няма още много други неща докторе. Дори кръвни изследвания се пращат в хуманни лаборатории...
Днес пътувах до Стара Загора с котето. Заведох я в Тракийски Университет за изследвания.
Моят лекар се насочи по -скоро към инфекциозен перитонит - не че това ме успокои повече s) , а сега след изследванията съм още по-объркана.
Единственото,което ме притесни и ме накара да я заведа на преглед- видимо ушичките й придобиха доста жълтеникав цвят(те са доста големи) и тя изведнъж от терминатора у дома се превърна в едно спящо коте. Не играе ,не беснее ,не дивее и не тормози кучето и котките ми и пие повечко вода това от няколко дни.Нахрани се, напие се с вода,пишка и ляга да лежи или спи. Иначе си мърка като яде, чисти си се, абе нищо смущаващо освен ,че не дивее. Според мен и отслабна видимо,а тя и така си върви - слабичка.Отсъствах само 4 дни ,но промяната в поведението е очевадна за мен. Заведох я на преглед във вторник- при прегледа температура 40,3, жълтеница по ушите,вътре в очичките и венците и чрез напипване в коремната област голямо колкото яйце твърдо тяло. Биха й Аналгин,Ветримоксин,Дексаметазон 0,2%, Глюкоза. На другия ден , температурата беше 38С.,занесох урина в една сприцовка и направиха тест с лентичка - резултати
Билирубин ++,Уробилиноген +, pH -5,6 , отн.плъстност 1,025 ,другите показатели със знак -
Лекаря повтори инжекциите без едната( мисля кортикостероид ) и ми каза,че се насочва към перитонит(евентуално инфекциозен) и това ,което той може да направи е е да отвори корема(лапаротомия или нещо такова), за да установи вида на въпросното образувание ,но тъй като няма показатели на черен дроб и никакви други изследвания освен урината и не може да е категоричен за диагнозата ,няма право да рискува . Посъветва ме да ида в Ст.Загора за изследвания,написа на колегите си неговия коментар и молба за уточняване на диагноза и ето ни в СТ.Загора.
Там направиха снимка - нищо не се виждало.... bl) Измериха темп. - пак 40,3C,при опипването на коремната област -установиха същото и пуснаха кръвни изследвания .Преписвам резултатите,защото в момента скенера ми не работи -
Hb - 7,5 g/l
Hc - 18,8 %
Er 5,92 T/l
Leus 13,1 G/l
MCV - 31,8fl
PLT 123 G/l
Общ белтък 96 g/l
ASAT - 184 U/l
ALAT - 191 U/l
АФ 19 U/l
DKK %
Ba- 0%
Eo - 2%
M- 0%
Mm 5%
St- 15%
Sg 35%
Ly 38%
Mo 5%

Тъй като на рентгеновата снимка нищо не се виждаше, направиха ехография.Събра се сумати народ да гледа и никой не се нае да каже какво е това ,което виждат.Не били виждали такова нещо... Според тях- мека тъкан, с малки кухини(??? вече се обърках,не знам дали това беше думата) и някаква течност вътре -предполагаемо кръв. Топката е в корема,няма нищо общо с червата и черния дроб, подвижна е. Заключение- има анемия,касае се за някакъв възпалителен процес, черния дроб реагира(????) - НЕ можем да поставим диагноза, освен ,ако не отворим коремната кухина,но при резулататите от кръвната проба се вижда ,че това е рисково(заради черния дроб)
Взех си резултатите и се прибрахме,защото ако става дума за отваряне аз имам доверие и на лекаря ни,въпроса беше те да направят изследвания,което не може да стане при нас и да помогнат за уточняване на диагноза, а това не стана.
Нашия вет ми каза,че има две възможности или да продължим третирането няколко дни без отваряне на коремната кухина за да се види дали се повлиява от лечението въпросното образувание и температурата или да отвори и в двата случая каза,че има риск.Днес включи и гентамицин,каза,че ако е бактериална инфекция би трябвало да се повлияе задължително.Според него температурата се повлиявата по-скоро от кортикостероида ,а не от антибиотиците,което го навежда на мисълта за инфекциозен перитонит- май така беше. Извинете ме,но не съм компетентна,а и съм толкова объркана.
Ужасно съм притеснена,защото в момента съм в пълна мъгла, болно ми е за малкото и се тревожа за моите 2 писани.Страхувам се ,ако е тази диагноза да не стане някоя беля със заразяване.Малкото е в отделна стая, има отделна тоалетна,дезинфекзията едно на ръка,но досега те бяха заедно с по-голямата ми сиамка,която е на на 13 години s)
Моля лекарите ,ако след написаното тук имат някакви други предположения или съвет да ми пишат. Ако може някъде да се направи друго изследване ,което би помогнало ....Много се страхувам и така не ми се иска да е тази диагноза.Забравих да кажа,че малкото не е имало проблем с дефекация- вчера и днес обаче не го е правила. В СТ.Загора ми казаха,че няма задържане на фекалии ,но само уточнявам.
Благодаря ви!
П.С. Пак забравих- когато намерих малкото в началото на юни на видима възраст около 30 -40дни беше с много тежка вътрешна интоксикация от паразити,които образували "топка" .Нещо стомахчето не функционирало правилно и не можеше да ги изхвърли и след даване на лекарството. Беше 450грама мъниче с темп.35,5 абе отиваше си.-вета я оправи, да не описвам сега процедурите,но се наложи и клизма,за която ме предупреди,че е много опасно да направи, но думите му бяха - така или иначе ,ако мъничето не изхвърли топката в корема си ще умре,затова ,ако позволиш ще рискуваме. Не знам дали това има отношение,но ви го споделям- много изстрада тази душица...
Ето снимка от днес

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 31 August 2007 - 10:57 AM

Проблема според мен е в жлъчката или панкреаса. При тези изследвания и това, което се напипва аз бих направил лапаротомията. Не виждам в лечението да са включени медикаменти повлияващи кръвотворната функция/ животното е анемично/, както и чернодробната/ тези показатели говорят за увреден, но не възпален черен дроб/.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#7 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 31 August 2007 - 11:35 AM

Благодаря докторе, искаше ми се да чуя ваше мнение, а и моят вет винаги приема съвети от колеги и затова не се притеснявам да искам друго мнение!!! Дано аз не съм написала някоя глупост , да -за увреден черен дроб говорим и на двете места това ми казаха. Учудва ме това ,което пишете,защото аз вчера попитах помощничката на вета дали в лекарствата има такова ,което да повлияе анемията и тя каза ДА ...
Много се надявам да е заболяване ,което можем да излекуваме worthy И не знам какво да предприема, ужасно е да не знаеш какво трябва да направиш за да спасиш живота на едно такова същество.Не искам никой да обвинявам,но все си мисля,че е непростимо в Университетска клиника да не могат да уточнят никаква диагноза или поне да ме насочат. Та там разполагат с всякаква апаратура. Както и да е притеснена съм и може би не съм обективна.
Днес търся от въпросния тест, поне да се изключи това за което се съмнява вета,защото той не е категоричен в диагнозата. Обаче няма и няма.В страницата на тестовете на Аниген за който писахте има доста такива, но за FIP не видях.
Пак ще пиша,след като днес отидем в кабинета!


#8 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 31 August 2007 - 11:53 AM

Има и за инфекциозния перитонит. Нищо от клиничните и параклиничните показатели обаче не говори за него.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#9 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 31 August 2007 - 12:03 PM

Дано сте прав!!!!!Благодаря!

#10 Потребителят е офлайн   Ekate_1 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 42
  • Регистрация: 05-October 05

Публикувано: 31 August 2007 - 06:03 PM

единствено което ме притеснява е че не е изследвана урея в серума на кръвта.Няма да се учудя ако голямото меко образувание в корема се окаже бъбрек,който вече не функционира и от там са проблемите на черния дроб.Бъбрек със задръжка на урина/хидронефроза/ може да ти даде такова
тяло с кухини.
Д-р Николай Колев ВК"Диана"

#11 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 31 August 2007 - 06:39 PM

Благодаря и за Вашето мнение док! На ехографа ги чух като коментираха и за бъбреците ,според тях там нямало проблем. Но кой знае... След всичко прочетено и получено като консултации вече съм много объркана,но така или иначе решението е взето. Днес Мони няма промяна , освен че температурата е нормална -иначе пак се е хранила-сега отказва гранулите и яде само пилешко и риба, днес и малко супа,пишка нормално и по много,но вета ми каза,че те го предизвикват. Явно аз съм пропуснaла някои от лекарствата в обqсненieто си тук.
Вет още вчера ми каза,че след поставяне на кортикостероида пак ще се свали температурата. Така или иначе тя не се повлиява от антибиотиците и за него няма смиъл да се губи ценно време. Мони е все така е жълта по ушите,венците,коремчето където е обръсната и вътре в очичките. Ако утре е стабилна и без температура ще й направят лапаротомия. Каза,че рискуваме,но така или иначе трябва да се разбере за какво става въпрос. Ако е това за което той има съмнения това най-вероятно ще е фатално за Мони,но всички знаете,че смъртността е 100% при тази диагноза. Но тъй като според него има и друга вероятност, която коментираме още от началото отварянето ще помогне за изясняване на картината и на място ще се реши какво да се прави. Решението е трудно но прецених,че е безмислено да продължаваме да я тъпчем с антибиотици безрезултатно.
За всичките близо 18-20 години в които се познаваме с нашия вет никога не е грешил,спасил е от явна смърт много знайни и незнайни същества,които съм прибирала и после задомявала.И досега се грижи за любимите ми същества.Иска ми се това да е първата му грешка за нас ,ще се радвам с цялото си сърце, сигурна съм ,че и за него ще е така.Все пак безгрешни хора няма ,нали?
Благодаря на всички,които изказаха исканото от мен мнение! Дано утре да мога да пиша нещо добро за това малко прекрасно същество
w)
Качена снимка

#12 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 31 August 2007 - 07:35 PM

Ще й стискаме палци.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#13 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 31 August 2007 - 07:59 PM

Цитат

[i]Какви изследвания би трябвало да се направят за да се потвърди тази диагноза?

Ето какво намирам:
Диагностика:
...Особено характерни са хроничните анемии ,слабеенето ,аденопатиите ,появата на тумори и имуносупресията, водеща до секундерни заболявания....
Вирусният протеин р-27 се доказва чрез индиректна имунофлуорисценция или чрез ILIZA.Необходими са само капка кръв или слъзна течност.....
Латентната инфекция не мoже да се докаже чpез ИФ или ILIZA . .....Антитела се доказват както във виремичните така и в оздравелите котки.....
Клинични признаци:
Две големи групи.Заболявания, свързани директно с инфекцията и секундерни заболявания.Директните заболявания включват репродуктивни проблеми у инфектираните котки, лимфоидни неоплазии, миеловидни неоплазии , хипопластични анемии ,невропатии и смесени патологични лезии....
Секундерните заболявания - са 2 основни групи :
- инфекциозни ,активизирани от вируса на FeLV-преди всичко инфекциозен перитонит и котешки ринотрахеит.
-имунопатологични заболявания-развитие на глумерунефрити ,хемолитични анемии, хронично прогресиращи полиартрити и пр.
Може да се заключи, че при всички хронични забалявания по котките трябва да имаме предвид и евентуалното участие на FeLV в тяхната патогенеза.
------------------
*Актуални вирусни инфекции по кучетата и котките .Х.Хараламбиев.
(Съкращенията- мои).
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#14 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 31 August 2007 - 08:10 PM

Питах веднъж на лични но да питам и тук ветеринарите. Каква е вероятността котето просто да е глътнало нещо, което е останало в стомаха.

#15 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 31 August 2007 - 08:29 PM

В този случай мисля, че няма такава вероятност. Нямаше да яде, нямаше да е жълто и нямаше да е толкова анемично.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#16 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 31 August 2007 - 09:11 PM

Щом има съмнения за вирусно заболяване - защо прилагат кортикостероид- противопоказано е. Защо верно не прилагат хепатопротектори и лекарства срещу анемията ? При наличие на плюсове - при тест с лакмус лента на урина - защо не направихте изследване за бъбречни - а и още повече, че сте прилагали гентамицин - този антибиотик не показан при бъбречни заболявания... Това - с моят прост мозък ,не на медик и без суфлиране.
А - и друго - при тази ситуация - аз няма да се съглася на лапаротомия.Аз.Но може е да не сам права.Много ще стискам палци.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#17 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 31 August 2007 - 11:05 PM

На Мони и бият Катозал, аз писах ,писах ,ама не дописах явно. Днес изрично питах-показаха ми в дневника срещу нейните прегледи .Явно има някакво разминаване относно кортикостероида. Мони имаше темепартура 40,1 или 40,3 биха й антиботиците + Дексаметазон на другия ден темп. беше нормална 38С. Тогава не й биха от него ,а само антибиотиците +другите неща темп пак беше 40,3.Вчера й биха дексаметазон днес темп. пак е нормална,тя се повлиява единствено от него, а и доколкото аз знам кортикостероидите са противовъзпалителни. Копирам нещо от чужда сайт по повод диагнозата за която се съмнява вет- The basic aim of therapy is to provide supportive care and to alleviate the self- destroying inflammatory response of the disease.A combination of corticosteroids, cytotoxic drugs, and antibiotics with maintenance of nutrient and fluid intake may be helpful in some cases
Относно бъбреците писах-гледаха на ехографа,казаха ,че с тях няма проблем.С уринирането също няма проблем не знам това до колко е показателно. Гентамицина го включи преди 2 дни и не знам дали от него или от този кортикостероид,но Мони живна.
Най-големия проблем е образуванието в корема на Мони,явно пропускате това.То е с големина на яйце.Досега не се е повлияло от лекарствата все си стои там със същата големина. На рентгена не се вижда изобщо,на ехографа написах какво виждат,но никой не се нае да кажа какво е това.Меко ,голямо ,подвижно , с малки кухини и някаква течност вътре,вероятно кръв-това беше обяснението им. Кьориха се 100 човека " Е баш такова нещо не били виждали" Моя вет не ги обвини,каза,че е много лесно да се пита '"Е как така???"
Това нещо все пак трябва да се види какво е,може би то е проблема.
Така и така пиша по това време - Мони към 22 часа поиска да яде ПАК,изяде доста от пилешкото ,после яде и гранули, от поне седмица не ги е кусвала,поигра си малко и с мен.После се почисти w) и сега се настани на коленете ми и заспа.Явно по-късно тази вечер си даде отражение лекарството на Мони.
Аз разбирам риска от лапаротомията и вета не го скри от мен,но не можем да продължваме да държим това нещо в нея ,все пак трябва да се разбере какво е. Ами ако е нещо,което трябва да се отстрани и не го направим? Вет каза ако е стабилна ,ако няма температура и живне. Трудно е да взимаш решения... но понякога се налага.Дано не греша,ще ми тежи много повярвайте.Само за това мисля от 1 седмица.


#18 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 31 August 2007 - 11:27 PM

Стискам ви палци. Може би са конци или нещо подобно. Каквото и да е ще се чуе. Успех.

#19 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 31 August 2007 - 11:52 PM

Дано,не мога да заспя от тревога, мисля си за днешния ден и гледам малкото създание да спи на коленете ми.
Снимка отпреди няколко минутиw)

Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 01 September 2007 - 11:47 AM

Нека твоят лекар да изследва изпражненията за паразити/евентуално описторхоза/.Не разбрах има ли наличие на свободна течност в коремната кухина/на ехографът трябва да се е видяло/.Стискам палци!Продължавай да лекуваш котето и слушай твоят вет.,той знае най-добре.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни