Dog.bg Форуми : BAER - тест за глухота

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

BAER - тест за глухота

#1 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 20 January 2005 - 12:18 PM

Какво представлява BAER тестът? тук можете да прочетете ;)

Въпросът ми е кой породи в българия има нужда от BAER тест? За порода Далматин BAER -теста е "задължителен" за да се намали процента на глухите или едностранно глухите кучета. До колкото знам също се отнася за дого аржентино, белите бултериери, английския булдог (тези който са бели).(ако греша за някой от породите моля да бъда извинен и поправен). Сигурно и за други има но не ги знам. Ако има достъчно породи на който е добре да се прави BAER можем да отправим предложение до някой клиника която да закупи такъв апарат и да си помогнем. Естесвено той ще трябва да се въведе и като задължителен, но според мен това е добре защото сега няма как да се установи дали примерно едно куче е едностранно глухо понеже в България няма такъв апарат.
Какво е вашето мнение?

#2 Потребителят е офлайн   spotmaniac Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 72
  • Регистрация: 08-July 04
  • Location:София, BG

Публикувано: 21 January 2005 - 03:03 AM

Dog Breeds With Reported Congenital Deafness* - Породи кучета с вродена глухота

Akita
American Bulldog
American-Canadian Shepherd
American Eskimo
American Staffordshire Terrier
Anatolian Shepherd
Australian Cattle Dog
Australian Shepherd
Beagle
Bichon Frise
Border Collie
Borzoi
Boston Terrier
Boxer
Brittney Spaniel
Bulldog
Bull Terrier
Cardigan Welsh Corgi
Catahoula Leopard Dog
Cavalier King Charles Spaniel
Chihuahua
Chinese Crested
Chow Chow
Cocker Spaniel
Collie
Coton de Tulear
Dalmatian
Dappled Dachshund
Doberman Pinscher
Dogo Argentino
English Bulldog
English Cocker Spaniel
English Setter
Foxhound
Fox Terrier
French Bulldog
German Shepherd
German Shorthaired Pointer
Great Dane
Great Pyrenees
Greyhound
Havanese
Ibizan Hound
Italian Greyhound
Jack Russell Terrier
Kuvasz
Labrador Retriever
Lowchen
Maltese
Miniature Pinscher
Miniature Poodle
Мongrel
Norwegian Dunkerhound
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Old English Sheepdog
Papillon
Perro de Carea Leones
Pit Bull Terrier
Pointer
Presa Canario
Puli
Rhodesian Ridgeback
Rat Terrier
Rottweiler
Saint Bernard
Samoyed
Schnauzer
Scottish Terrier
Sealyham Terrier
Shetland Sheepdog
Shih Tzu
Shropshire Terrier
Siberian Husky
Soft Coated Wheaten Terrier
Springer Spaniel
Sussex Spaniel
Tibetan Spaniel
Tibetan Terrier
Toy Fox Terrier
Toy Poodle
Walker American Foxhound
West Highland White Terrier
Whippet
Yorkshire Terrier

[Bold = relative high prevalence] - относително високо ниво на разпространение
*Note: dogs of any breed can have congenital deafness, from a variety of causes. Breeds with white pigmentation are most affected - кучетата от всяка порода могат да имат вродена глухота по различни причини. Породите с бяла пигментация са по-засегнати.

Малко статистика

Има доста породи като цяло, но при много малко от тях BAER тестът е задължителен.

Цитат

..... можем да отправим предложение до някой клиника която да закупи такъв апарат и да си помогнем. Естесвено той ще трябва да се въведе и като задължителен, но според мен това е добре защото сега няма как да се установи дали примерно едно куче е едностранно глухо понеже в България няма такъв апарат

Не мисля, че ще се намери клиника, която да закупи такава скъпа апаратура. А тези доктори, които ще извършват такова изследване трябва да са оторизирани и запознати с проблема, т.е. трябва да се вложат допълнителни средства за тяхното обучение и признаване на тестовете. Да се въведе като задължителен, но от кого?
Знаеш, че само две кучета в България имат такъв тест (но само на едното можеш да видиш документа черно на бяло),
Качена снимка, Качена снимка
доказващ че са двустранно чуващи благодарение на това, че са внесени и теста им е направен още при развъдчика. А също така знаеш, че въпреки задължителния тест в някои държави (и то такива които са доста напред с материала и могат спокойно да закупят апаратура, но не са го направили!!!!! и имат достатъчен брой кучета, които да се тестват!!!!!), все още заполождат едностранно глухи кучета. Да ти посочвам ли поименно развъдниците или сам ще ги откриеш. А за хората, които са в комисията по развъждане на ЕСDC (дори председател) трябва ли да споменавам какви кучета развъждат. Спирам, че стана много дълго, а и като се сетя за такива лицемери само се ядосвам.

#3 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 21 January 2005 - 01:38 PM

Ехее-ама то повече от половината породи имат афинитет към глухотата..
Каква е причината при кучетата с по-светъл пигмент да има по-голям риск за оглушаване??(да не говорим за куче албинос).Как се обучава глухо куче?
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#4 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 21 January 2005 - 02:22 PM

до колкото знам е свързано с рецесивен ген , а за обучението на глухи кучета - леля ми имаше глух доберман разбираха се със знаци и аз също ... n) трудно е...

#5 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 21 January 2005 - 05:03 PM

Със знаци???Е това е много интересно.Не знаех че и кучетата го разбират този език.Е как тогава кучето разбира какво значат знаците??Само с ръце като му казваш....Ами представям си какво е да учиш едно глухо дого. bl)
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#6 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 21 January 2005 - 05:44 PM

ъ... въпрос: как с казва на български рецесивният ген, който отговаря за глухота при бели кучета? Четох на руски за "Фактор Мерля" - на български Мърл-фактор ли ще е? не намерих литература по въпроса.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#7 Потребителят е офлайн   spotmaniac Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 72
  • Регистрация: 08-July 04
  • Location:София, BG

Публикувано: 21 January 2005 - 06:26 PM

Ето малко статии на английски
Hereditary Deafness in Dogs and Cats: Causes, Prevalence, and Current Research
DEAFNESS IN DOGS & CATS

И една статия преведена от Нора Рандева

BAER тест на слуха за далматини

Всеобщо известно е, че ДАЛМАТИНИТЕ имат генетично предразположение към вродена или наследствена глухота. Изглежда, че това е свързано с гена, контролиращ точкуването. Докато тотално глухото кученце може доста лесно да се диагностицира, като се наблюдават реакциите му на силен шум, когато не е с други кучета, не е толкова лесно да се каже това за кученца, които са глухи само с едното ухо (известни още като едностранно глухи).
Преди да решим, че е нужно да направим BAER тест, първо наблюдаваме едно кученце, за което се предполага, че е едностранно глухо и го викаме когато то не е навън или само. Обикновено ако изглежда, че то не е глухо, но очевидно не може да се ориентира от къде идва шума вървейки в една посока, съществува значителна възможност кученцето да е глухо с едното ухо. Освен това подбираме кучета с тъмни очи в нашата развъдна програма, избягвайки да използваме кучета, които имат синьо око или действително са били свързани с кучета със синьо око. Ние не наказваме всяко мъжко или женско куче за техните връзки с животни с вродени петна или които с интензивно точкувани. За щастие тези фактори са показали намаляване на разпространението на глухотата у далматините.
Използвайки тези методи ние имаме успешно отгледани много кучила, при което вярваме, че имат извънредно ниско генетично предразположение към глухота. Все пак идва време във всяка развъдна програма, когато човек трябва да извърши кръстоска за поддържане на жизнеността и независимо колко упорито си проучвал предлагания баща и колко честен е собственика му, все още съществува възможност бомбата със закъснител глухота да се промъкне обратно в животните за разплод чрез гените на бащата.

Нашето решение на този проблем е:

1. Всички кученца, които ще развъждаме в бъдеще ще бъдат BAER тествани.
2. Всички наши настоящи животни за разплод ще бъдат BAER тествани.

И така какво е BAER тест ? Brain-stem Auditory Evoked Response, което в превод означава Звуко-провокирана реакция на мозъчния ствол. По време на този тест животното е под упойка и малки сонди поставени под кожата на главата на животното са свързани с електронно оборудване.
Оборудването е занулено, включено на крайно ляво или крайно дясно положение и след няколко мига реакцията на кучето към сигнала се появява на екрана. Това после се повтаря няколко пъти за другото ухо. Цялата процедура отнема по-малко от 5 минути на кученце, въпреки че заради по-голямата доза упойка, необходима за по големи кучета тяхното тестване и възстановяване може да продължи малко по-дълго. Това е - кученцето се съвзема за кратко време и не изглежда зле за носене; слагаш го в клетката и караш към къщи.
Ето пример на сертификат за BAER тест издаден в Чехия на куче от Българския развъдник за далматини SPOTMANIAC на тяхното мъжко куче Bad & Mad Serbian Sensation in Raul (показан по-горе).
И така, защо тестваме всички кученца от кучилото, защо не спестяваме пари и не тестваме само това/тези кученце/ца от което/който смятаме да развъждаме? Докато другите фактори, които разисквахме по-рано не могат да бъдат игнорирани, глухотата при Далматините изглежда е резултат от активността на изключително белия точкуващ алел на гена известен като "sw". Счита се, че когато се появи не пигментирана кожа вътре в ухото по време на ембрионалната фаза на кученцата, развитието на ухото е възпрепятствано и като резултат глухотата бързо се появява. Ако искаме да намалим разпространението на това явление, не е достатъчно да знаем какъв процент, че дадено куче е било късметлия, като е имало пигментация в ухото през критичната фаза, необходимо е да знаем какъв процент от всички кучета, който са в същите условия са имали късмет. Тогава с времето можем да изберем, подобрим процента и да намалим вероятността от глухота. Koлкото повече информация имаме ние като развъдчици за животните за разплод, толкова по-скоро ще ограничим този бич. Поради това сме решили да оповестим резултатите от всички тестове, надявайки се да насърчим и други развъдчици също до го направят. Нашите кученца са тествани, след като са били микрочипирани за индентификация, за да гарантираме, че резултатите от теста ще бъдат недвусмислено свързани към съответното кученце. Ако вие купувате кученце от развъдчик и кученцата не са тествани, питайте защо не са? Сега теста е евтин и е наличен в 3 щата в Австралия и не вреди на кученцето ако се провежда правилно. Някой развъдчици ще се противопоставят, казвайки че техните кученца са тествани у дома помнете, това е ненадеждно и не определя кой кученца са едностранно глухи.

За друга добра статия за BAER теста в Австралия посетете сайта на развъдник LUKIUS Австралия и прочетете за опита на Rebecca Woiwade.

http://www.lukius.com/baer.html

Референции:

1.Далматинска дилема от Dr.Bruce Cattanach, в сайта на National Dalmatian Council Australia

http://www.shoal.net...n/articles.html


Превод от Английски език: Нора Рандева

Редактор: Румен Михайлов

Оригинална версия на Английски език: развъдник YARROWFELL Австралия

P.S.:Помнете, че глухотата съществува и при други породи кучета, който имат основен бял цвят на козината. Такива породи са Дого Аржентино, Дог Арлекин, белия Английски Булдог и т.н.

#8 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 January 2005 - 12:03 PM

От изброените породи които имат проблем с глухотата в България има над 30, това са доста кучета ако се вземат всички заедно. И спокойно може да се говори с клиника понеже броя кучета е доста а и тези породи ще продължават развитието у нас. Но тук идва и другия проблем - собсвениците на тези породи (става дума за тези които пишат във форума) не ги вълнува. Моето заключение е, че проблема с глухотато не е проблем за България или по-точно за собсвениците на кучета.

p/s единсвения човек който прояви интерес и отглежда такава порода е Furia_S

#9 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 23 January 2005 - 12:52 PM

Също го прочетох. Теста не е ли задължителен при развъждане за определени породи ? Или е отговорност на развъдчика ? Не трябва ли, когато си вземаш такова куче да поискаш и тестовете на родителите ? В крайна сметка това генетичен проблем ли е ? Ако има тест на родителите и те нямат проблем, възможно ли е бебето да има проблеми ? Има ли такива наблюдения ?

#10 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 23 January 2005 - 02:41 PM

Цитат

Но тук идва и другия проблем - собсвениците на тези породи (става дума за тези които пишат във форума) не ги вълнува.

Така е, не се развълнувах особено, доколкото съм наблюдавала реакциите на кучето си, няма такъв проблем (естествено, не съм професионалист, за да го кажа със сигурност). И естествено, притеснява ме пълната упойка.
Имам приятели с глуха далматинка. Напълно глуха. Но тя живее с още една далматинка и една женска САО, учи се от другите кучета. Много е интересно: на пръв поглед не можеш да познаеш, че е глуха. Само ако другите кучета не са наблизо.

#11 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 January 2005 - 03:02 PM

Цитат

Цитат

Но тук идва и другия проблем - собсвениците на тези породи (става дума за тези които пишат във форума) не ги вълнува.

Така е, не се развълнувах особено, доколкото съм наблюдавала реакциите на кучето си, няма такъв проблем (естествено, не съм професионалист, за да го кажа със сигурност). И естествено, притеснява ме пълната упойка.
Имам приятели с глуха далматинка. Напълно глуха. Но тя живее с още една далматинка и една женска САО, учи се от другите кучета. Много е интересно: на пръв поглед не можеш да познаеш, че е глуха. Само ако другите кучета не са наблизо.

Да направя едно малко уточнение, че то е важно
В този случай би трябвало да се прояви повече интерес от развъдниците или от хората които има намерение да развъждат. За да сме сигурни, че едно куче е глухо или еднотранно глухо трябва да му направим BAER тест иначе само можем да гадаем. От кучилото което направихме предната година съм сигурен че няма нито едно двустранно глухо, мисля също че няма и едностранно глухо но последното нмогада го твърдя, нямат BAER тест.

По принип теста може да се прави без пълна упоика ли каквато и да е. Някой лекари препоръчват да се направи упойка и това да се прави теста. Опасноста от пълна упойка я има и то не само за кучета. От мойте кучета на 2 се наложи да им напрявят пълна упоика по няколко пъти и на едното само един път и то заради BAER теста. Но пълната упоика винаги крие свойте опасности.

#12 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 23 January 2005 - 04:06 PM

Видях,че и нашата порода я има но при нея от особена важност са тестовете за очни заболявания ;)
Колко горе-долу струва тази апаратура?

#13 Потребителят е офлайн   spotmaniac Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 72
  • Регистрация: 08-July 04
  • Location:София, BG

Публикувано: 26 January 2005 - 05:48 AM

Цитат

Със знаци???Е това е много интересно.Не знаех че и кучетата го разбират този език.Е как тогава кучето разбира какво значат знаците??Само с ръце като му казваш....Ами представям си какво е да учиш едно глухо дого. bl)

Обучение на глухо куче - статия на руски език

Цитат

Ако има тест на родителите и те нямат проблем, възможно ли е бебето да има проблеми


Да, напълно е възможно малките на две нормално чуващи кучета да са тотално или едностранно глухи (не всички). Както и обратното - от две тотално глухи кучета да се родят малки с нормален слух.

Цитат

Теста не е ли задължителен при развъждане за определени породи ? Или е отговорност на развъдчика ? Не трябва ли, когато си вземаш такова куче да поискаш и тестовете на родителите ?


Теста е задължителен в някои държави. Без да е доказано, че кучето е с нормален слух, то не се допуска до разплод - Холандия, Великобритания, САЩ, Германия и др. Отговорност на развъдчика е да тества всички малки кученца, както тези за разплод, така и тези които в последствие няма да се използват. Трябва да поискаш поне да видиш тестовете на родителите и е задължително да имаш (вземеш) теста на твоето куче. Срещат се и такива развъдчици, които казват, че е правен тест на кученцата и че нямат проблеми със слуха, но докато не видиш теста черно на бяло нямаш никаква гаранция че е направен. Знам точно за един такъв случай - куче родено в Хърватия с "направен" тест за глухота след година и половина е заведено отново на тест в Чехия и се оказва, че е едностранно глухо, без да е имало проблеми с ушите (заболявания). Е, това според мен говори много лошо за такива развъдчици, отколкото да бяха казали, че не са правили тестове. Но хора и развъдчици всякакви. Дори има и такива, които заплождат доказано едностранно глухи кучета без да им мигне окото, а в същото време говорят за това колко е пагубно за породата да се използват такива кучета и изискват от другите да не си допускат кучетата до разплод ако да с проблем.
За съжаление в България да се докаже, че кучето е с нормален слух е невъзможно - най-близкия апарат за BAER тест се намира в Загреб, тестът за чужденци струва минимум 30 евро на куче, отделно път, престой, храна, а и без ваксина за бяс не може да се изведе кучето, т.е. време за отглеждане поне до 3 месечна възраст с всички произтичащи разходи. Не всеки може да си го позволи. Досега никой не е правил тестове на родени в България далматини или на внесени такива, които нямат направен тест). Имаше инициатива в клуба да се заведат поне младите кучета (преди около 1,5 година) до Загреб и да се тестват, но никой не се "нави". Къде от страх, къде от липса на финанси.
Дано някой ден да доживеем и да имаме апарат за BAER тест и в България. Като сме тръгнали да гоним високи резултати като на западните развъдници, поне това може да бъде като начало. Нещо, май се поувлякох с мечтите n) n) n) n) n)

#14 Потребителят е офлайн   spotmaniac Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 72
  • Регистрация: 08-July 04
  • Location:София, BG

Публикувано: 26 January 2005 - 06:00 AM

Цитат

Какво представлява BAER тестът? тук можете да прочетете ;)

Ако има достъчно породи на които е добре да се прави BAER можем да отправим предложение до някой клиника която да закупи такъв апарат и да си помогнем.

Забравих да кажа, че на теста на Енцо най-отдолу пише,
Закупуването на апарата е спонсорирано от ...... (името на спонсора - производител на храни за кучета и котки - да не правиме реклама), така че може да се потърси и спонсор, а не само отделна клиника.

#15 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 26 January 2005 - 10:51 AM

кажете за каква цифра говорим - спонсори ще се намерят , все пак познавам поне 5 човека които се съмняват дали кучета им чува добре с двете уши - и не са безпарични... ;)

#16 Потребителят е офлайн   Face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2238
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 26 January 2005 - 11:00 AM

Цитат

кажете за каква цифра говорим - спонсори ще се намерят , все пак познавам поне 5 човека които се съмняват дали кучета им чува добре с двете уши - и не са безпарични... ;)

Има някакви спомени че ставаше дума за 12000-15000$, но не съм сигурен. Търся цената и като я намеря веднага ще я напиша.

#17 Потребителят е офлайн   doguero Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Dogo Group
  • Мнения: 217
  • Регистрация: 16-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Варна

Публикувано: 08 February 2006 - 09:11 AM

Чак сега виждам , че има отворена такава тема r) Една година е минала от последния пост и се надявам да има внесена вече такава апаратура и в България . Аз съм изключително за тестването на кучетата за двустранна глухота особенно за моята порода Дого аржентино където проблемът е много голям . Ако има внесена такава апаратура клубът вече може и да задължи развъдчиците да си тестват кучетата както е в повечето европейски държави но в сегашните условия е невъзможно , т.е. изисква прекалено много финанси и време които не всеки може да отдели . Аз съм от Варна и тука със сигурност няма внесен такъв апарат за BAER тест но ако в София вече има веднага ще се възползвам от услугите му b)

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни