Dog.bg Форуми : Гана

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Гана

#1 Потребителят е офлайн   Actor#39s best fan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 206
  • Регистрация: 23-September 04

Публикувано: 09 January 2005 - 01:12 AM

Ами преди 3-4 години имах страхотно ротвайлерче, което умря от гана. Заведохме го в най-добрата болница, но не можаха да го спасят. Имаше всички ваксини бити със сигурност. Ала май имунизацията му не беше добре спазена. То вижееше с майка си, баща си и братчетата, възможно ли е нещо да се е развалила ваксината? Защото 3 месеца след ваксината кучето се разболя...
Още ми е мъчно като видя тези красиви същества и ме човърка тая тема. Ако някой знае повече по темата..
User's Signature

Хъски...хъски...хъски I'm love in it ![br][br][br][br]ИВО И КЛАВДИЯ РУЛЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ

#2 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 10 January 2005 - 11:30 AM

Гана - остра или подостра генерализирана вирусна инфекция.Заедно с причинителят на Морбили по децата и др вируси се отнасят към парамиксовирусите.Вирусът на ганата е неустойчив във външната среда,инактивира се бързо от различни дезинфектанти, както и от топлина/заради това лятно време много трудно може да се разболее куче от гана/.
За съжаление,обаче точни данни за динамикат и обхвата не процеса в Българияне може да се даде,тъй като големият брой безстопанствени кучета са един резервоар на инфекцията.
Заразяването става предимно аерозолно/душене/,като заразените кучета започват да излучват вируса след 6-тия ден от заразяването.Първоначалното намножаване на вируса е в лимфните тъкани на респираторната мукоза,след което се разнася към лимфоидните органи - далак,тимус,костен мозък и т.н.Около 7-14 ден след заразяването организма реагира с имунен отговор като в зависимост от неговата сила и вирулентността на щама има 3 изхода: оздравяване,смърт или перзистираща инфекция.Когато инфекцията продължи - вируса инфектира:епитела на респираторният,гастроинтестиналният или урогениталният тракт/особено интензивно в пикочният мехур/, както жлезите с вътрешна и външна секреция и централната нервна система.Засяга се и епитела на кожната покривка в някои области.От около 10-тина години се доказа,че ганата предизвиква дефекти в костният разтеж/вируса се локализира в метафизите на дългите кости/,както и хипоплазия на растящите зъби.
Клиника: Съществуват големи вариации в протичането на болестта - от безсимптомна инфекция до висока смъртност над 50%.Инкубационният период също е различен от7-над 30 дни,като при дългият се появяват само нервните признаци.Трябва да се има впредвид,че всички секундерни вирусни или бактериални инфекции усложняват клиниката на ганата.Обикновено пъроначално гааната се съпровожда с леко неразположение ден,два и последващо повишение на температурата нкк дни,изтечения от носа,конщктивит,отказ от храна.Развиват се симптоми на респираторно/учестено дишане,гнойни секрети от носа,хрипове/ с последващо гастроентеритно повръщене и диария/ заболяване.Също така се наблюдава пустулозен дерматит,най-често в коремната област.Част от заболелите кучета позват нервни признаци/липса на координация,конвулсии,парези и много други/.Обикновено кучетата с нервни признаци умират, а тези които "оздравеят" остават завинаги с нервни симптоми.При хронично протекла инфекция се описват случаи на хиперкератоза на носа и лапите - т.нар."твърда лапа" среща се рядко и винаги е съпроводена с нервни признаци.Също при стари кучета се среща т. нар. енцефалит по стари кучета
- характеризира се прогресивно нарушаване на движението,спазми,намяляване на сетвността и винаги има фатален край.
Диагноза: лесно се поставя post mortem/след смъртта/ - отпечтък от пикочен мехур-тази проба е положителна винаги и при острия и при хроничният стадий.При живи животни - вече има готови тестове/е не у нас/, серологично изследване,имунофлуоросценция и др
Лечение: проблематично за сега.Симптоматично и комплексно

използвани материали от книгата на проф.Хараламбиев,от книгата на Dr Cristian Schrei
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#3 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 06 February 2005 - 06:04 PM

;) има вече тестове и у нас - скъпи са около 20 евро но са точни - поне за диагностика , за лечението " господ да ни е на помощ" - правим каквото можем

#4 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 06 February 2005 - 08:48 PM

Ще споделя опит - предишното ми куче, казваше се Ричи се разболя от гана. Интересното бе, че бе ваксинирано надлежно, но един ден след разходка се скри под леглото и започна да трепери. Притесних се и с такси на лекар и като чух диагнозата - гана, щях да припадна. Звучи глупаво сега, но тогава се разплаках, единственото което знаех е, че тази болест е нелечима и се представих какво ли не. Лекар д-р Иван Иванов, мой приятел, сегашния директор на зоопарка ... изпрати ме да търся по нощите по аптеките някакво лекарство за хора, това беше преди доста време. Едва го намерих, занесох го и цяла вечер куче бе на системи - тогава за първи път видях как се слагат системи на куче. Цяла вечер, почти до сутринта ... накрая ми каза - ако оживее до обяд, ще живее. Оживя за моя най голяма радост. Но си тръскаше главата ... как да го обесня, нищо му няма и в един момент започва да се тръска, така си и остана. Но оживя ... d)

#5 Потребителят е офлайн   anita_ff Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 220
  • Регистрация: 23-January 05
  • Location:Venus

Публикувано: 06 February 2005 - 09:43 PM

След като кучетата се разболяват от Гана дори като са ваксинирани, то значи или ваксините или ние сме безпомощни срещу тази болест..Хм...Жалко.

#6 Потребителят е офлайн   ita_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 351
  • Регистрация: 19-December 04
  • Location:София

Публикувано: 07 February 2005 - 09:59 AM

Цитат

След като кучетата се разболяват от Гана дори като са ваксинирани, то значи или ваксините или ние сме безпомощни срещу тази болест..Хм...Жалко.

както по-горе написах за Ганата,тя е една доста коварна болест!! a)

Съвсем безсилни не сме:
-имунопрофилактиката ни дава 98-99% защита
-при съмнение има моновалентни серуми/т.е.само срещу гана/
-познаване динамиката и начина на протичане на заболяването - специфично лечение /можете да прочетете написаното от мен по-горе/.

bl) е, ако е много късно естествено,че нищо не може да се направи за съжаление

куца ни диагностиката и то ранната.Наистина съществуват тестове, но аз лично съм работила с такива за пръв път миналата година в Гърция./Таня спомена,че имало и у нас и ще ми е интересно да напише повече кой ги внася от къде и за кои болести са.../.
User's Signature

what will be to be.....[br][br]

#7 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 10:22 PM

Искам да задам няколко въпроса тук, на които няколко години с много търсене не успявам да намеря отговори:

Някои успял ли е да повлияе гана, особено нервна със руските серуми които се намират у нас?

Какво е мнението Ви за бързите тестове и тяхната достоверност?

Пробвал ли е някой от вас Уротропин като средство за борба с вируса?
/аз пробвах но не в указаната от намерената документация форма, при интерес ще предоставя информация/

Ще се радвам на всяко мнение, ако смятате че не е тук мястото да пишете ще Ви помоля да ми отговорите поне на Лични Съобщения.

Благодаря предварително!
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#8 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 06:41 PM

Много любопитен факт е, че цял ден вече никой не намери време и желание да каже една дума поне по тази тема... Виж, за пиометрата мелите безкрай b)
Да не ви е страх, че и тук ще се разрази буря и ще има разлика в мненията от вет до вет....?! n)
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#9 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 23 October 2006 - 06:57 PM

Че то вече 2-3 пъти тук си се изрази буря зя ганата...Особено като писах за митичния Стаглобан - де`т се вика - въъй- що доктори ме наскачаха...Пък за тестовете - тоже толкова ....пък за другите видове изследвания за вируса- тоже въъъй.. b) Ма нищо де..ае drink
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#10 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 23 October 2006 - 08:00 PM

Ще отговоря аз мисля,че моите колеги ще се съгласят с мнението ми:
1.При нервна форма гана вирусът е в ЦНС,а там серумните антитела не могат да преминат-следователно серумите при тази форма на гана/чума/ са неефективни.
2.В компетентни ръце антигенните и антитяловите тестове за особенно полезни за уточняване на диагнозата,но това не означава,че трябва да разчитаме само на тях!
3.Уротропинът е помощно средство при терапията,а не основно-освен серумите няма друго с доказано действие.

#11 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 09:58 PM

При прилагане на уротропин при Нервна форма припадъците от 2.5 часа преминаха на 11 !

ако трябва да бъда точен, точно тогава и второто куче откючи нервна форма и пропуснах 1-кратно уротропина, освен това след това се оказа че съм давал и 1/2 от необходимата доза, така че "експериментът" бе провален, загубих и 2-те кучета, 1-вото от 1-вия припадък до края изкара 3 или 4 денонощия - имам таблица с припадъците,просто все още е в едни пликове с вещи които 2 години предпочитам да не отварям. 2-рото - 48 часа.

Пациент 1 - 6-месечна неваксинирана НОК
пациент 2 - 2.5 месечен неваксиниран дратхар.

Предаване на ганата - напика ме сляпо куче-бебе на няколко седмици, и двамата се лепнаха да миришат напиканите дънки. Бебето умря след около седмица-две, но не сме имали контакти през това време, затова се изолирам на предаването по класически начин.

В Руските сайтове само на 1 място открих че серумът не действа при нервна гана, за сметка на това там усилено прилагат ФОСПРЕНИЛ, също така работят и с различни имуносимулатори наприменр Ронколевкин.

Също така отричат применението на Рибутан, споменавайки че отключва нервни признаци, мога да го потвърдя, отключва ги 48 часа след прилагането, сложих го на 1-вото куче, изчаках - сложих на 2-рото и влоших нещата.


Темата я пускам не за да има за какво да си приказваме, непрекъснато ме викат за "блъснато" или "отровено" куче, което се оказва с нервна гана, дори да го евтаназирам, то е посяло вируса наоколо, писнало ми е от безотговорни стопани неваксиниращи кучетата си, но кучетата не са виновни, искам да кажа че непрекъснато имам нервна гана и парвовироза около мен, затова събирам още информация.
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#12 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 23 October 2006 - 10:10 PM

Старото му куче, Ричи, което имах преди немската ми овчарка бе излекувано успешно от гана. Не знам как я беше хванало, беше ваксинирано. Не зная как и с какво го излекуваха, беше преди доста време. Разходихме се през деня, надвечер взе да трепери. Веднага отидох на лекар, но в лечебницата, тогава в Горубляне, ми казаха да го приспя. Оттам с едно такси при д-р Иван Иванов, кабинета му още си е там - до пазара Гео Милев. Даде ми една рецепта за лекарство, което е за хора .. обикалях като луд, че го и нямаше, накрая един приятел се оказа че има приятелка, която работи в аптека, ходих до тях да я взема и тя отвори аптеката и ми даде ампулите. Биха му инжекция и системи. Така три дни .. излекува се. Живя 11 години.

#13 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 10:35 PM

Dog, в началото се учудвах когато много хора ми казваха че имат излекувано куче от гана, сега вече обаче никой не е чувал за такова нещо, по-скоро съм сколнен да си мисля че това навремето е било нещо като голяма група болести, непознати и неиндефицирани, събрани под групата "гана". И аз имах Йори, който си отиде тази година през м.Май, на възраст почти 17! Преди почти 10 години, 1 седмица след еднократно захапване зад врата от нещо голямо - от типа на НЮФ / и аз не разбрах как стана че се захапаха / - стана все едно труп за 2 дена - една седмица на системи и инжекций при д-р Белемезов - ж.к. Дружба и кучето се възстанови, и тогава ми казаха че е Гана, ама няма такава гана и сега го знам.......
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#14 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 10:37 PM

Пускам го като отделно съощение за да не е при другите писаници:

Позната, чийто родители са работили във несъществуващия вече институт ми казаче се е произвеждал Български Серум за Гана, най-малкото се е работело над такъв - това е информация от преди 2-3 години, а се е работело сигурно преди 15-20. Някой да знае нещо повече?
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#15 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 24 October 2006 - 08:13 AM

От д-нт Никофоров и д-р Арнаудов преди 4-5 години от Стара Загора-забрави за него.

#16 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 24 October 2006 - 11:38 AM

Не, в София института, затова питам...
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#17 Потребителят е офлайн   iraefrat Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 12
  • Регистрация: 15-December 07

Публикувано: 18 March 2008 - 08:14 PM

Здравейте! На приятели преди време им умря кучето от гана (то беше прибрано от улицата. Почина малко след ваксинацията).
Лекарят им е казал да не си взимат никакво друго животно още една година, защото и то може да се зарази. По стечение на обстоятелствата (не заради ганата) те се преместиха в друг апартамент и много искат да си вземат кученце - и то да спасят някое бездомно. Но ги спира това, че ги е страх да не го разболеят и да умре и то.
Исках да ви питам за съвет и мнение, дали би било разумно да вземат животинка (след като са вече в нов апартамент) и наистина ли е толкова упорита тази болест.

#18 Потребителят е офлайн   mommo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 324
  • Регистрация: 15-September 06
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2008 - 08:57 PM

Няма проблем да си вземат ново кученце..

#19 Потребителят е офлайн   DAXI Икона

  • Група: Потребители
  • Мнения: 2
  • Регистрация: 10-September 08

Публикувано: 10 September 2008 - 03:27 PM

Здравейте!!! Кучето ми е на 9 години и от 1 месец има гърчове на задните крака. След направен тест за гана се оказа положителен резултата. В момента е на серум, но краченцата продължават да се схващат? Какво да правя за да му помогна???

#20 Потребителят е офлайн   AnubisA Икона

  • Black Shushona`s
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 936
  • Регистрация: 21-March 08
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Skype:

Публикувано: 10 September 2008 - 03:52 PM

Гърчове или свивания, крампи?
User's Signature

... and through it all,
she offers me protection,
a lot of love and affection- whether I`m right or wrong..

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни