Dog.bg Форуми : Повръщане при возене в кола

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Повръщане при возене в кола

#1 Потребителят е офлайн   Крисо Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 243
  • Регистрация: 17-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 19 March 2007 - 01:51 PM

Какво се прави, за да избегнем повръщане като возя куч в кола?
Горкото се държи и като стигнем вече не издържа и айде... Особено в града, където е само спри -тръгни. Много е зле куч.
Има ли хапчета, профилактики и въобще - дайте съвет.
Вчера исках на Южния парк да го водя - 15 мин в колата - изповръща си червата горканчето по целия парк и се прибрахме скоропостижно. И като си стигнахме - все едно нищо му нямаше.
User's Signature

"Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите."

Качена снимка

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   джуджанка Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 214
  • Регистрация: 28-September 06

Публикувано: 19 March 2007 - 03:04 PM

Аз не давам храна и вода поне 3 часа преди возенето в кола. При наша Лола има по-добри резултати и ако лежи. Возихме я до Доспат и повърна само веднъж 20 мин след като бяхме тръгнали. После сама се научи да си легне и да мирува. Май колкото по-често се вози в кола дори и на кратки разстояния се израства проблема. Като взехме Лола карах мъжът ми да я товари всяка сутрин до яслата, нищо, че по-бързо стигахме пеша.
User's Signature

Качена снимка

#3 Потребителят е офлайн   bubsan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 240
  • Регистрация: 02-January 07
  • Location:София

Публикувано: 19 March 2007 - 03:38 PM

Аз имам същия проблем.Дори и да не е яла и пила водичка пак повръща. s) Дори за 5 мин да се качи пак.Може ли да се даде някакво хапче или да изчакм да порасне и тогава да пробвам дали е отшумяло.Аз се отказх да я возя за сега,но с трамвай не мога да стигна далече. oleeee

#4 Потребителят е офлайн   Крисо Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 243
  • Регистрация: 17-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 19 March 2007 - 03:56 PM

интересното при нас е, че като беше съвсем бебе му нямаше нищо.
а откакто стана на 4 месеца се почна. заради него вече карам с 40 км/ч, но не помага.
User's Signature

"Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите."

Качена снимка

Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   джуджанка Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 214
  • Регистрация: 28-September 06

Публикувано: 19 March 2007 - 04:48 PM

Не знам при нас колкото повече я возихме, толкова по-добе го понасяше. Миналата седмица направих експеримент. Трябваше да излезем към 11, а в 9 и дадох да яде и за 2 часа возене не повърна. Хапчета не сме ползвали. Според мен номера е да се вози често и на кратки разстояния. Дори 1 км. да е ама да се вози. ouu
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 19 March 2007 - 04:51 PM

Моят куч "израстна" в колата (когато го взехме, пропътувахме 300 км, а после всеки ден по 10-ина км) - затова нямаме проблеми с возенето - номера е да привикне!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   lubo777 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 46
  • Регистрация: 31-December 06
  • Gender:Male
  • Interests:Обучение на кучета, училище за кучета, обучение на кучета следа

Публикувано: 19 March 2007 - 08:26 PM

и при нас проблема с повръщането е доста актуален s)
първоначално се започва с значително отделяне на слюнка и евентуално след това и повръщаме.

Голям проблем беше, когато един път се возихме сами. До тогава се беше возил многократно, но все някой беше отзад при него. Та тогава незнам с какъв акъл ... реших, че ще му е по-широко и конфортно, ако го сложа отзад в "багажника" - СПОКО, става въпрос за задната част на голям ван.
Та тогава от страх най-вероятно, въпреки, че постоянно му говорех докато карах ... горкия се наака ouu
От тогава се возим легнали или седнали на пода до седалките отзад.

Ако обаче сме двама човека в колата (или аз или съпругата ми кара), а другия му държи главата изправена в посока на движенито нямаме никакви проблеми освен понякога засиленото слюноотделяне ... поне до повръщане не се стига.

Надявам се горещо, че с редовно возене ще свикне.

#8 Потребителят е офлайн   Крисо Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 243
  • Регистрация: 17-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 19 March 2007 - 09:54 PM

мда, и аз съм забелязала, че като някой го държи по-нависоко на предната седалка и по посока на движението, е по-добре и няма много грижи.
Но пък в повечето случаи сме си двамата от място до място и така.
Не знам какво да го правя. Дано някой вет даде съвет. Че сърцето ме боли като го гледам как се свива и гледа тъжно като му е лошо....
User's Signature

"Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите."

Качена снимка

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 20 March 2007 - 08:15 PM

Дименхидранат

#10 Потребителят е офлайн   MeeLa Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 246
  • Регистрация: 13-September 05
  • Location:Русе

Публикувано: 20 March 2007 - 08:57 PM

и Cocculine на Boaron, само дето е малко по-слабо, но помага, на нашия сетер помагаше

#11 Потребителят е офлайн   mihaella77 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 320
  • Регистрация: 07-June 06
  • Location:София

Публикувано: 21 March 2007 - 12:27 PM

Общото мнение е, че трябва тренинг и ще престане....но как да "тренирам" като изтичат реки от слюнка, които завършват с повръщане! След всяко возене е в срашен стрес и после лежи по 4, 5 часа. Казаха ми за Деган - хапчета против повръщане - 30-50 мин преди возене, но не сме ги опитвали още. Какво мислят лекарите?

#12 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 March 2007 - 02:50 PM

Препарат: Церукал.
Препоръка: вози го колкото можеш по-малко.

Няма да цитирам източници и експерти, досадно е, пък ти ако искаш ме послушай. Само ще ти кажа, че имам дълъг и тягостен опит с повръщането в кола и с точенето на лиги. Чела съм повече, отколокото мога да си представя, че е написано изобщо по въпроса.

Напъните за свикване с возенето довеждат само до допълнителна психоза на кучето. Повечето животни, на които им призлява в кола, се оправят сами около дванайстия месец. По-малка част остават така за цял живот. Показателно е, че когато са кутрета обикновено нямат този проблем.

Спести на животното колкото можеш возенето. Дори да ти коства голямо неудобство - съобрази се с тази особеност на кучето си. Вместо в Южния - направи съботната разходка в кварталната градинка. Това е положението. Когато ти се налага да го возиш не го храни още от предния ден, давай му Церукал преди да тръгнете.
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   mihaella77 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 320
  • Регистрация: 07-June 06
  • Location:София

Публикувано: 21 March 2007 - 03:06 PM

Благодаря ти! И аз не съм привърженик на "мъчението" возене, така че от както има този проблем сме го возили само 2 или 3 пъти и то, за да отидем на доктор. Не мога да го гледам как се свива целият и се опитва да си изкара вътрешностите. Като бебе нямаше такива проблеми, а е возен по 2 пъти на ден от 2 дневна възраст, това се появи след 6 месец. Дано след време да отмине.

#14 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 21 March 2007 - 04:14 PM

Стискам му палци. r)
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 21 March 2007 - 07:47 PM

Очевидно възможните сценарии са два:
1. Описаният от вас тежък случай, в който вестибуларният апарат на кучето не може да се адаптира и са нужни медикаменти.
2. Като морска болест е, казват, че се преболедува веднъж завинаги. Необходим е известен период на адаптиране, за който помагат именно тренировъчните пътувания. Имала съм 2 кучета, и двете бяха такъв случай. Като съвсем бебета (преди двумесечна възраст) никакви проблеми. После: първият го возих за първи път на 3 години на пътешествие. На отиване оповръща всичко, през 15 мин. спирахме да чистим и скоро след това даже се разделих с това гадже, защото той не можа да го понесе в собствената си кола. От съседните коли подвикваха "алооу, как е боцмана", бяхме голяма компания, ех, спомени. Но на кучето му беше достатъчно да преодолее морската болест и до края на живота си нямаше проблеми.
Вторият - на два месеца ужасът беше пълен докато го карах с таксита към ветове, тогава нямахме кола. Като дойде времето за разходки купихме кола, но първите пътувания бяха трагедия. С кратки (до 5-10 минутни) чести пътувания всичко се оправи. За не повече от 2 седмици постепенно удължаване на возенето се разреждаха и чистенията. Сега това 43 кг куче е в състояние да пътува в краката ми на предната седалка и да спи блажено, но най-обича да вее уши през прозореца.

Препоръки за втори сценарий: За храненето и водата вече казахте. Да се държи кучето по възможност нависоко, с вдигната глава, да не ляга, особено да не ляга на пода на возилото, където обикновено се мушка да се скрие като му е кофти. Да вижда през прозореца, да следи движението, на отворен прозорец са най-добре. Ако пътува самичко на задната седалка да се сложи платнище, колан или друго приспособление, което да не позволява да се лашка и търкаля по пода при всяко спиране или завой.

#16 Потребителят е офлайн   Крисо Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 243
  • Регистрация: 17-November 06
  • Gender:Female

Публикувано: 22 March 2007 - 11:27 AM

Мерси, mil_,
повечето неща ги спазвам. Явно ще наблягаме на возенето, докато свикне да му е добре. 1super
User's Signature

"Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите."

Качена снимка

Качена снимка

#17 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 22 March 2007 - 12:18 PM

Дано не е от патологичните случаи. На каква възраст е?

#18 Потребителят е офлайн   bubsan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 240
  • Регистрация: 02-January 07
  • Location:София

Публикувано: 22 March 2007 - 12:59 PM

Оф,ние утре ще пътуваме на село и не ми се мисли.Горкото куче,как ще ги изтърпи тези 2 часа незнам.Дали да не и дам хапче???

#19 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 22 March 2007 - 01:41 PM

Чета още по въпроса и признавам, че намирам нови неща:
Твърдят, че повръщането в кола е в повечето случаи от страх и стрес, отколкото заради самото движение. Истински проблем с вестибуларния апарат е изкл. рядък случай. Освен това проблемът може да се задълбочи защото кучето помни, че му е било зле в колата.
bubsan, мисля, че тряба да дадеш хапче.
За тези, които имат собствена кола:
Още преди возенето препоръчват да се приучи кучето да приема колата като готино място, свързано с приятни изживявания. Т.е. , обърнете внимание дали кучето проявява признаци на безпокойство и не иска да се качва в колата. Ако е така, в началото влизате вътре и просто седите при загасен мотор и раздавате лакомства, докато спре да показва страх и безпокойство.
Чак след това се захващата с тренировъчните пътувания, като трябва да обърнете внимание колко е времето, през което на кучето не му прилошава и те да са по-кратки.

#20 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 22 March 2007 - 01:53 PM

За жалост привикването към колата няма голям ефект, особено ако преди това кучето е било возено маниакално уж за да "свиква". Даването на вкусотии в колата има смисъл, но ако кучето наистина има този проблем то няма да обръща внимание на храната, колкото и да е лакомо.

Пак повтарям - никакво насилие и възможно най-малко возене.
User's Signature

Качена снимка

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни