Dog.bg Форуми : Колоноскопия

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Колоноскопия

#1 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 28 November 2006 - 02:12 PM

Преди известно време пуснах тема тук за проблема на кучо. " Увеличена простата". Тогава мислехме, че проблема е в увеличената му простата, затова изхожда малко ясна кръв и има тенезми. Кастрирахме го. Простатата вече е малка, но проблема остана - все още има кръв и тенезми. В момента се обсъжда колоноскопията като диагностична, а възможно и лечебна процедура.

Търсихме в интернет информация, само в една клиника, Бествет, имат ендоскоп, но е 13 мм. А ми казаха, че размерите на ендоскопите са между 8 и 15 мм. Та този, който имат, е малко голям за кучо, който е 5-6 кг. Въпросът ми към вас е - знаете ли д руго място, където правят колоноскопия, с надеждата да имат по-тесен ендоскоп?

Освен това ми е притеснено, да не настъпи перфорация. Абе закъсахме го. Кучето иначе е добре, весело и с апетит, почти неудържим след кастрацията. Но не може да живее с това кървене. Мъка и за него и за нас.

#2 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 28 November 2006 - 04:48 PM

Май,че за мое най-голямо неудоволствие се оказах прав!Разбира се колоноскопията е най-информативна,но технически все още неприложима във нашата страна.Не бива да се подценяват другите изследвания и тяхната диагностична стойност-изследване на фекална проба/установяване на произхода на кървенето/,контрастна колонорентгенография,ултразвук.Те са много по лесно изпълними.

#3 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 28 November 2006 - 05:52 PM

А защо е неприложима? И как от фекалната проба се разбира произхода на кървенето? Кръвта е ясна, светла. Очевидно идва от място, съвсем близо до ануса. Още повече, че кучето е опитва да си достигне дупето, както когато аналната жлеза е за исзстискване ( в момента е изстискана). Фекалната проба може ли с по-голяма точност да установи от къде кърви?

Имам надежда, че чрез колоноскопията ще може да се отстрани полип, ако е това - или евентуално чуждо тяло. Все си представям нещо мъничко, забито там - и просто го дръпват и този кошмар свършва. Или - ако има някакво неясно образование - може да се вземе биопсия.

Абе не знам, просто, не може да оставим нещата така.

А ехограф вече правихме 2 пъти. Нищо. За иригографията - може да подложим кучето на мъчението и пак да не получим достатъчна информация. Затова се спряхме на колоноскопията. Дано не бъркаме.

#4 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 29 November 2006 - 08:55 AM

не съм казал,че фекалната проба ще установи мястото,а евентуарният произход.Някой "много сигурен" колега отстрани тестисите на вашето куче вероятно без да е необходимо.Сега се опитват да ви насочат към колоноскопията прескачайки други не толкова инвазивни и също с диагностичен принос за установяване на диагнозата-намазка и цитология/установяване на произхода на клетките във фекалната проба,окултни кръвоизливи и др./Моята цел не е да образовам колегите,а да ви помогна!Между другото за изпълнението на колоноскопията не мисля,че не е мъчение-при рентгенографията наливате контраст както при клизма,а при колоноскопията/ако са пропуснали да ви кажат/ се вкарва въздух под доста голямо налягане под обща упойка!

#5 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 29 November 2006 - 10:04 AM

Аксел, благодаря ти. Сигурна съм, че искаш да помогнеш.

Носих изпражнения за изследване два пъти, правиха намазка на предметно стъкло, гледаха пробата. Откриха само много гъби. Разбираемо е, след антибиотиците. А кървенето е явно, за окултни кръвоизливи не може да става дума.

Зная, че се вкарва въздух под налягане и затова и ми е притеснено. Но знам, че изследването е много информативно, а може да бъде и лечебно, затова се съгласявам. Колегите ти са отговорни, като изключим първия, който ни заряза като видя, че няма оправия. Просто каза, че няма какво повече да се направи и елегантно си влезе в елегантния кабинет на наистина елегантната клиника (буквално ме заряза в предверието, невярваща, че чувам това от лекар). А докато кучето е живо, все може да се направи още нещо, така мисля. Даже и той самия да не може, има колеги, с които може да се консултира. Случаят е труден, може и да е рак, може да е безнадежден случая, но - докато не се докаже със сигурност, според мен не бива така да се отказва помощ. Още повече, че кучето е в добро общо състояние за сега. Ако беше рак, за тези два месеца може би щеше вече да се влоши.
Ще мисля още за колоноскопията. Назначена е за петък.
Поздрави!

#6 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 29 November 2006 - 01:08 PM

Стискам палци.Междувременно ти препоръчвам хипоалергенна лечебна диета.Твърде е възможно да се касае за ХУХК/хр. улцерохеморагичен колит/ известен при нас като хистиоцитарен-един вид чревна алергия.
Поздрави!

#7 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 01 December 2006 - 07:20 PM

Направихме колоноскопията. Касае се за множествена полипоза на ректума. Лекарят е отстранил няколко големи полипа. Но е имало и много много малки, по цялата стена на червото. Електрокоагулирал ги е. Ще направят хистология на отстранения материал.

Това е. Сега поне имаме ясна диагноза и отстранена, до колкото е било възможно, причина. Да се надяваме, че няма да има някакво усложнение от самата колоноскопия.

Стискайте ни палци, хора, много се измъчихме.

#8 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 04 December 2006 - 08:55 AM

Браво на вас!Покажи резултатите от биопсията,ако е възможно.Назначиха ли някакво консервативно лечение?

#9 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 04 December 2006 - 01:59 PM

Ще пиша, когато разбера резултата от хистологията - най-вероятно в петък.

Назначиха Сулфасалазин. От два дни е на него.

Кучето засега е добре във всяко отношение, но все още има тенезми. Прясна кръв не забелязвам, но има черна, пак така мацната върху акото. Най-вероятно се чисти стара кръв?

Не съм оптимистично настроена за изхода на цялата работа, но - все още имам надежда за още добри дни за кучето.

#10 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 04 December 2006 - 07:51 PM

Казаното по-горе за ситуацията в червото, което бях разправила по повод простатата, важи и в случая - червото зараства баааавно, участъкът е болезнен... Щом няма прясна кръв, това е добре, като зарастне всичко и т.н., напъните също ще изчезнат... това, че има "стара" кръв обаче не е добре, възможно ли е по-навътре в червото да е останало още от полипите? Разбира се, може и просто организмът да се чисти, червото да кърви някъде малко.
Да видим и хистологията... стискаме палци.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#11 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 04 December 2006 - 08:51 PM

Днес черната кръв беше по-малко от вчера, дано утре е по-добре от днес. За болезнеността - чудя се, какво ли изтърпява животинчето. Весел е, все е гладен, няма видими признаци за болка, но само то си знае. Като го изведа навън, не можем вече да се разхождаме като преди. Страх ме е от напъните - да не получи херния и тогава съвсем ще го закъсаме.

А за полипите - само в ректума са, лекарят е проникнал до 30 см нагоре в червото и нагоре не е имало. Но достатъчно са тези в ректума. Много мънички е имало, както той се изрази, като грис - напръскан по стената на червото. И е много вероятно да са останали някои некоагулирани. Как ще се развият те, не се знае...

Благодаря, за интереса и съчувствието :-)

#12 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 12 December 2006 - 06:33 PM

Днес вече имаме резултат от хистологията - доброкачествен полип.

През изминалите дни кучо все още по мъничко кървеше, но кървенето намаляваше постепенно. Днес забелязах само едно мъъничко петънце, около милиметър. Надявам се и то да изчезне. Вече не се напъва, което е страхотно - защото можем да се разхождаме както преди. Засега се държи като напълно здраво куче. Почти бях забравила какво е това! Два месеца и половина лутане и притеснения...

Много, много съм благодарна на д-р Димов, че направи така, че кошмарът да свърши. Благодря и на д-р Коджабашев за съдействието и на д-р Борисов за професионализма, и на всички вас, които проявихте интерес и съпричастност.

Знам, че проблемът може отново да се появи, но ще го мислим малко по-нататък. Сега сме щастливи пак със здраво кученце и това е важното.

#13 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 13 December 2006 - 12:39 PM

Радвам се,че сте успяли.И тримата колеги са едни от най-добрите професионалисти.Не спирайте консервативното лечение.

#14 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 15 December 2006 - 08:35 AM

Благодаря и аз за благодарностите.:)

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни