Dog.bg Форуми : Остеомиелит

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Остеомиелит

#1 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 09 November 2006 - 09:38 AM

Ако някой се сблъсквал с остеомиелит при куче нека сподели. Всичко би ми било от полза - видове антибиотици, някакви локални инжекции, просто всичко. Оперативна намеса не е възможна за съжаление в нашия случай защото главната артерия на крака минава през поразеното място и единствената алтернатива която ми предлагат е да ампутираме крачето. Но няма да го направим преди да сме убедени че наистина всичко сме опитали.

#2 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2006 - 05:43 PM

Каква е причината за остеомиелита? В повечето случаи не се минава без операция, защото трябва да се отстрани неживото парче кост и да се постави дренаж. Как така главната артерия минава през поразеното място - тя може да минава само покрай, не през него - винаги може да се ползва друг достъп. Антибиотичният курс е много дълъг - над месец с антибиотици, които проникват в костта и които са подходящи за съответните микроорганизми изолирани от засегнатата кост.

#3 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 09 November 2006 - 05:51 PM

Кучето е блъснато от кола преди 2 години и тогава е оперирано. За съжаление операцията е направена изключително зле - образувала се е фалшива става, кръвоснабдяването е нарушено в нейната околност и това лято се появи външна фистула от която тече гной. От юли месец насам пие антибиотик - Курам - който затваря фистулата но не лекува инфекцията. Преди 2 седмица кучето беше оперирано с намерение да се махне поразената кост и да се направи костна трансплантация. Обаче се оказа че основната артерия на крака му се е изместила и минава точно през фалшивата става. Казаха ми че е много рисково да се прекъсва тази артерия и не може да се махнат поразените участъци кост. Абсцеса който е в тази фалшива става беше изрязан донякъде и запълнен със ситен костен материал. Но ми казаха да не възлагам особени надежди че това ще помогне. Единственото което твърдят че ми остава е ампутация на крака. И за мой ужас установих че днес фистулата пак тече - от операцията насам се беше затворила.

#4 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 09 November 2006 - 05:57 PM

От написаното личи, че колегите са се отнесли сериозно и задълбочено. По мое мнение щом са препоръчали да се ампутира крачето има и защо - кучето ще се чувства много по добре без крак, отколкото с хронично гнойно огнище в тялото, което с времето да му повреди бъбреците, сърцето и черния дроб - ако вече не е и станало след две години фистули - ако не може да се спаси крака, така че да функционира нормално или поне да не носи риск за здравето на пациента - по-добре го ампутирайте...

#5 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 09 November 2006 - 10:48 PM

Преди операцията му пуснаха пълни изследвания и няма никакви поражения засега по други органи, а фистулата се отвори юли месец - т.е. не е от 2 години. А той си ползва крака - стъпва на него, дори и сега съвсем скоро след операцията, чеше се пак с този крак. Много ми се иска да съм сигурна че съм изпробвала абсолютно всичко преди да се решим да махаме крака. Ясно ми е че вероятно накрая така ще стане, но да речем че искам да спечеля още малко време.

#6 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 10 November 2006 - 01:17 PM

направете антибиотикограма на гнойта от фистулата за да изберете подходящ антибиотик. Направете ревизия на фистулата да не би причината да е чуждо тяло /конец нерезорбируем или др./. Комбинирайте терапията с медикаменти предизвикващи демаркационен вал около инфекцията. Проверете има ли възможност избрания антибиотик да се прилага и локално /полиметилакрилатни капсули/. Въоръжете се с голямо търпение. Успех 1super
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#7 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 10 November 2006 - 01:27 PM

Не знам какво е при вас, може и да пуснете рентгеновите снимки.Ето ви мой опит .Остеомиелит след операция на лакетна става.Антибиотиците не действаха инжективно и започнахме локално- с апарат за физиотерапия .Около месец.След като се овладя инфекцията премахнаха оперативно секвестрите.Беше успешно.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#8 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 10 November 2006 - 01:49 PM

При нас като резултат от лошата операцията се е образувала фалшива става, чиито елементи не са стабилни и кръвоснабдяването в района е нарушена. Организмът се е опитал да го компенсира чрез изместване на една от главните артерии на крака точно през мястото на инфекцията. Това пречи да се махнат засегнати участъци от костта и да се сложи здрава кост и пластина, която да захване всичко здраво. От юли месец насам пие Курам, който затвори фистулата само за няколко дни. След 2 месечно приемане на антибиотика го спряхме и само за седмица пак проби гной. След това го пи още около месец и половина. Преди 2 седмици го оперирахме при което беше изчистена гнойта и изстъргана част от болната кост. Фистулата се беше затворила, но сега отново потече. Антибиотика досега му е даван на капсули през устата и помагаше, но явно в момента или е спрял да му действа или инфекцията се е засилила. Въпросът е дори ако успеем по някакъв начин да овладеем инфекцията какво правим с тази фалшива става, която не може да се оправи заради артерията. Иначе крачето е живо, няма некроза което беше главното опасение след операцията защото въпросната артерия е била засегната. Стъпва на него, чеше се, даже вдига другия крак за да пишка и стои само на болния. За огромно мое съжаление според доктор Василев от Анимо /той го оперира преди 2 седмици/ единственото което може да се направи е да се ампутира. Вероятно е прав, но искам първо да опитам всичко възможно. Ето го и как изглежда Рошко 2 дни след операцията:


Качена снимка

Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 16 November 2006 - 09:57 AM

Сменихме антибиотика с Клиндамицин и му даваме няколко билкови и един хомеопатичен препарат. В резултат фистулата почти се е затворила и чакаме мнение на много добър хуманен ортопед за нашия случай.

#10 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 17 November 2006 - 12:29 PM

Имаме си достатъчно добри ветеринарни ортопеди.Не е нужна консултация с хуманен ортопед,принципите в хирургичното лечение доста често са коренно различни.

#11 Потребителят е офлайн   alerfa Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 79
  • Регистрация: 28-January 05
  • Gender:Male
  • Interests:pet_lover

Публикувано: 17 November 2006 - 02:54 PM

ами не 4етете ли по-горните постове, нали разбирате 4е до тва положение сме се докарали от много, ама много добри доктори,
n) n) какво не бих дала да върна времето назад и да променя не6то, например отиването при друг д-р bash bash
макар, 4е гаранция има само за едно - винаги може да стане по-зле

#12 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 19 November 2006 - 11:05 AM

Цитат

Имаме си достатъчно добри ветеринарни ортопеди.Не е нужна консултация с хуманен ортопед,принципите в хирургичното лечение доста често са коренно различни.

Ветеринарни ортопеди няма.Има ветеринарни лекари ,които се занимават И с ортопедия.Огромната разлика е в и -то.
Нито една консултация не е излишна.Точно по отношение на принципите- за консервативно или хирургическо лечение.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#13 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 19 November 2006 - 04:32 PM

Само хомеопатичен, друго не му давайте. Всичко друго е бош лаф:)

#14 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 19 November 2006 - 05:36 PM

Ветеринарни ортопеди има. Добър такъв е доцент д-р М. Паскалев от катедрата по хирургия в Ст. Загора. Човека е много съвестен и ценя мнението му и приложеното лечение за хирургичните заболявания. В София кадърен хирург, който мисля че би помогнал или поне да даде адекватен съвет е д-р Димов.
Агалина, като не си сигурна просто не пиши. Виждам че си много негативно настроена срещу вет. обществото в България, но и тук има специалисти. За съжаление само в учебните заведения имат възможността да се развиват следдипломно без да влагат огромни инвестиции в своите специализации, затова в частната практика ги няма. Не броя отделните единици, които са загърбили попрището на университета и са навлезли в частния бизнес. Естествено не във всички сфери имаме добри специалисти, но ортопедията не е една от тях.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#15 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 19 November 2006 - 11:11 PM

Цитат

Ветеринарни ортопеди има. Добър такъв е доцент д-р М. Паскалев от катедрата по хирургия в Ст. Загора. Човека е много съвестен и ценя мнението му и приложеното лечение за хирургичните заболявания. В София кадърен хирург, който мисля че би помогнал или поне да даде адекватен съвет е д-р Димов.
Агалина, като не си сигурна просто не пиши. Виждам че си много негативно настроена срещу вет. обществото в България, но и тук има специалисти. За съжаление само в учебните заведения имат възможността да се развиват следдипломно без да влагат огромни инвестиции в своите специализации, затова в частната практика ги няма. Не броя отделните единици, които са загърбили попрището на университета и са навлезли в частния бизнес. Естествено не във всички сфери имаме добри специалисти, но ортопедията не е една от тях.

Много моля- не съм негативно настроена .Казвам само ,че в Бг няма специализирано ветеренарно медицинско образование и практика.Нищо повече ,нито по-малко.Разликата между това ,някой да оперира кости и прочие, и да е специалист, и да прави това и само това цял един живот е очевадна. Вие нали разбирате за какво иде реч, когато се казва "специалист" и "специалност"?

п.п.Нещо май сте объркал - "отделни единици" са задгърбили бизнеса и работят научна работа- а не обратното ,както казвате.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#16 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 20 November 2006 - 09:39 AM

Съветът на д-р Димов беше този крак просто да си остане така докато може, което не ми звучи особено приемливо. Предписа ни антибиотик и каза че не трябвало да се оперира. Толкоз.
На д-р Паскалев само съм чела научни публикации по нета, но не съм се консултирала с него. Моля ако някой може да ми даде негови координати да го направи.

#17 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 20 November 2006 - 10:16 AM

Доцент д-р Михаил Паскалев phD,MVD специалност-хирургия,ортопедия и реанимация-клиника по хирургия на Тракийски университет гр.Стара Загора.Притежава над 20г. опит именно в областта на хирургията и особенно в областта на ортопедията.Автор на редица публикации по хирургия и ортопедия,съавтор на единствената книга по ветеринарна ортопедия.Лесно може да бъде открит.

#18 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 20 November 2006 - 03:18 PM

ОФФ /Понеже получих ,меко казано , неприятно писмо от юзер- ветеринарен лекар по повод тази тема.Искам да се извиня за това- ако някой е помислил ,че имам нещо против този доц.Паскалев.Не го познaвам - ще кажа и тук .И дай ,Боже ,да е жив и здрав и все така да лекува.Понеже явно не ме разбрахте - исках да кажа, че няма специалности в българската ветеринарна медицина.Освен университетските.Ама те колко са и какви ,и каква част от лекарите обхващат.И тези същите ,които имат университетски специализации- само в тази област ли работят после и се развиват? Медицината по света прави такива бързи крачки ,че не може всеки да бъде специалист по всичко и да го прави на необходимото ниво.Толкоз.Нито повече ,нито по-малко.И понеже грубостите на ЛС ми дойдоха в повече - желая ви професионарни успехи искрено и няма да досаждам с "преголемите си извратени изисквания".ОФФ.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#19 Потребителят е офлайн   alica Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 81
  • Регистрация: 13-May 06

Публикувано: 20 November 2006 - 03:44 PM

И в този ред на мисли не знам дали е ОФФ или е по темата ама да уточня че сме в това нерозово положение благодарение на компетентната намеса на университетски преподавател, който така качествено оперира крачето преди 2 години че сега май ще си останем без краче. На всички места на които отидох с архива от рентгенови снимки докторите, че и асистентите им казаха едно и също - "Тази операция е направена изключително зле". Ако някой се интересува ще му кажа за кого става дума.

#20 Потребителят е офлайн   alerfa Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 79
  • Регистрация: 28-January 05
  • Gender:Male
  • Interests:pet_lover

Публикувано: 20 November 2006 - 04:13 PM

меко казано. реакцията на пове4ето места беше " е къде ви направиха така некадърно?"
е нали разбирате, 4е някаква статистика в слу4ая не ме интересува, 6том не са направили квото тря и са ми осакатили Рошака за мен са 100% неуспешни. и много ме е яд 4е заради подобни пропуски се намалява авторитета на гилдията и ве4е за всяко едно ре6ение не мога просто така да се доверя и на големи 'светила'

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни