Dog.bg Форуми : Увеличена простата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Увеличена простата

#1 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 02 November 2006 - 04:35 PM

Кучето ми е на 10 год,. мъжка болонка. От един месец има проблем, изхожда кръв и слуз в изпражненията, напъва се често. Лекуваха го с антибиотици с временно подобрение и след спиране на антибиотика пак се влошаваше. Накрая ни казаха, че нищо повече не могат да направят за кучето и спират с лечението. Диагнозата така и не се изясни.
Днес заведох кучето на друг лекар и той обясни, че симптомите се дължат на увеличена и възпалена простатна жлеза. И препоръча кастрацията като изход.
Бих искала повече информация по въпроса. Някой да сподели опит или да даде линк за информация по проблема?

#2 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 02 November 2006 - 09:46 PM

ако има съмнения за увеличена простата направете ехография и ще разберете. Не изключвайте обаче като възможност ламблиазата, в Пловдив имаме доста случаи, така че може да се изследва фекална проба.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#3 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 03 November 2006 - 10:26 AM

Благодаря за съветите :-)

#4 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 03 November 2006 - 10:27 AM

Според мен най-добрия начин за изследване на простата е с палец. Никога не ме е подвеждал. Идвали са кучета с ехогравска диагноза за увеличена простата, но си е била нормална.
Кастрацията е неотменна част от лечението.

#5 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 03 November 2006 - 10:44 AM

Така го изследваха вчера. Днес попитах лекаря за ехография, той каза, че не е нужно, защото е сигурен в диагнозата. Така че ще се кастрираме.

Само дето ми е мъчно, че преди 1 месец, когато започна проблема, първият доктор не се сети за простата въобще. Втория се сети за простатата, изследва го чрез туширане и каза, че е нормална. И после каза - дотук съм, не мога нищо да направя. Чак вчера третият лекар беше категоричен, още от описанието на проблема, за какво става въпрос. Та - загуби се цял месец, дано все пак всичко свърши добре.

#6 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 03 November 2006 - 12:05 PM

При рак на простата кастрацията е ПРОТИВОПОКАЗАНА!!!!!!!!!!!!

#7 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 03 November 2006 - 12:10 PM

Axel, от чисто любопитство, дали е възможно да обясниш защо? Не съм наясно с кучешката анатомия, но при човек, при рак се отстранява простата? Предварително благодаря.
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#8 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 03 November 2006 - 12:33 PM

Защото при доброкачествена хиперплазия на простатата нямаме кръв и слуз в изпражненията/но при злокачествен тумор инфилтриращ дебелото черво има/.Нужна е диференциална диагноза преди да се кастрира.Но тестостеронът който хормонално влияе в/у хиперплазията,няма никакво значение при злокачествените тумори,напротив има задържащо действие за развитието им.Преди да оперираш трябва добре да обмислиш какво целиш с операцията и дали ще го постигнеш с нея,без да излагаш пациента на излишен риск и мъчения.Останалото е просто финансова изгода.

#9 Потребителят е офлайн   Teddy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 662
  • Регистрация: 16-May 05
  • Location:София, Младост 1

Публикувано: 03 November 2006 - 12:51 PM

Добре, друг въпрос - само при хиперплазия на простата не се получава никакви изменения в изпражненията, проблемът е по-скоро в уринирането (това за хора, всичко за хора и оттам, мои заключения за кучета, които се надявам да осъвършенствате). Промяната в изпражненията, както каза, са в следствие засягане на дебелото черво. Прави ли се на кучета резекция на част от червото или просто се разчита на потискане развитие на рака? Защото за хората това е смисъла - режеш простата, махаш всички разсейки и се надяваш да не си пропуснал някоя.
User's Signature

Прави каквото трябва, да става каквото ще!

#10 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 03 November 2006 - 01:06 PM

Питах лекаря и за това - дали е сигурен, че е увеличението е доброкачествено. Той каза, че при опипването е имала вид на доброкачествена. Питах и за кръвта и слузта в изпражненията, каза, че се получава и при доброкачествено увеличение, още повече, че тези симптоми се повлияват от лечение с антибиотици. Накратко, според него няма нужда от ехограф, простатата е доборкачествено увеличена.
Но сега аз пак се замислям, може да е рак, с възпалителна компонента и антибиотиците да повлияват възпалението, но рака си остава. Ако е рак, не бих искала кастрацията, най-малкото, за да не се мъчи животното, щом така или иначе нещата отиват на зле.

#11 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 03 November 2006 - 01:09 PM

При кучета простатата не се отстранява оперативно.Ехографското изследване може по-точно да определи структурата на жлезата и до известна степен да определи дали тя е доброкачествено увеличена-решение кастрация,или се касае за злокачествена неоплазия-не трябва да се кастрира.Разбира се най-точно това се определя от биопсията,но това е друг въпрос.Резекция на дебелото черво се извършва,тогава когато от това има смисъл-не са установени или открити метастази на други места.

#12 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 03 November 2006 - 08:07 PM

http://www.vvcbg.com...tatii-HnaP.html

При хиперплазия на простата рядко има нарушения в уриниране при кучета. По-често са затрудненията в дефекацията. Вследствие на тенезъма може да се появи и кръв. Хиперплазията на простатата е и честа причина за перианална херния. Ако е тумор, при рект. изследване простатата няма да е симетрична. При хиперплазия ще е. Ако се влияе от антибиотици може да се мисли и за бактериален простатит. Не всички антибиотици са подходящи и курса на лечение трябва да е много продължителен. Много дълаг, та чак почват въпроси от рода на ''няма ли да ми убиете кучето с тези антибиотици?''.
Аз не бих биопсирал простата. отрицателен резултат от биопсия не би изключил напълно тумор.
Ако е тумор така и така няма какво да се направи.
Бих кастрирал. И мноооого дълго време антибиотици.
Успех!!!!

#13 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 03 November 2006 - 10:19 PM

Д-р Коджабашев, благодаря за мнението. Това, което сте написали, напълно съвпада с казаното от лекаря, с когото се консултирахме. Но едно ми направи впечателние - вие казвате, че при хиперплазия на простатата рядко има нарушения при уринирането на кучетата. Мен точно това ме тревожеше, че кучето няма такива проблеми, а обикновено увеличената простата се свързва точно със затруднено уриниране. Така че Вашите думи ме успокоиха, но след това прочетох статията, към която сте дали линк - там се казва, че увеличението на простатата води до хематурия и уретрална обструкция. Бихте ли могли да потвърдите - доброкачественото увеличение на простатата дава ли проблеми при уринирането или не? Защото моето куче има проблеми с дефекацията, има силно изразен тенезъм, но проблеми с уринирането няма - и диагнозата е доброкачествено увеличение на простатата. Просто ми се иска, преди да направим кастрацията, която препоръча също и нашият лекар, да сме сигурни, че има защо да подлагаме животното на операция. Благодаря.

#14 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 04 November 2006 - 09:51 AM

Ето затова е ехогравското изследване.С него ще може да диференцирате с доста голяма сигурност хиперплазия,абсцес,кисти и дори могат да бъдат видени и регионалните лимфни възли.То до голяма степен ще изясни диагнозата и ще определи по-нататъшното лечение.Не бих кастрирал преди него!!!!!!!!!

#15 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 04 November 2006 - 09:54 AM

Не случайно в посоченият линк като диагностично средство е посочена контрастна цистография/рентгенова снимка с контраст,естествено прекопирана от чужди сайтове/

#16 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 04 November 2006 - 05:03 PM

При кучета много рядко се засяга уринирането!!!!! По-чести /много по-чести/ са затруднения в дефекацията.
Аз съм ЗА ехографията. Но не познавам добър ехографист.

#17 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 04 November 2006 - 05:17 PM

ако е засегнато уринирането вероятноста да е неопластичен процес се увеличава.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#18 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 04 November 2006 - 08:35 PM

Като пример.Значи моят ам стаф, 8 годишен , изведнъж през лятото - учестено уриниране ,после още по-учестено и накрая чиста кръв на капки.После кашести изпражнения и също капки кръв накрая.Това за около 2 дни. Температурата рязко скочи - от норма за това куче 37,9 -38 до 40 .До вечерта вече се тресеше.Левкоцити- 13 хил (не са много, но стафът ,поне този е холерик- всичко става много динамично ).Тушираха го 2 отлични хирурзи с бол опит.Казаха - увеличена простата - кастрация.На УЗИ се видя увеличена простата с удебелена стена ,със сигурност не е неоплазия..Подходящи антибиотици и т.н. Мина си.Не е проблемът кастрацията.Вече на тази възраст.Ами ако не беше на 8, а на 2 години и в разплод и само от тушета такива величия казват - увеличена - кастрация....
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#19 Потребителят е офлайн   kapuchino Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 02-November 06

Публикувано: 04 November 2006 - 09:27 PM

Благодаря много за мненията, много ни помогнаха. В понеделник ще кастрираме кучето и се надявам всичко да завърши добре.

#20 Потребителят е офлайн   mommo.vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 126
  • Регистрация: 07-October 06

Публикувано: 05 November 2006 - 12:46 AM

Ако кучето е на две години не е нормално да има увеличена простата или ако тя е увеличена - ще се прави биопсия и конкретна диагностика и ако се окаже рак ще се оперира / няма проблем това да стане/ - ако обаче то е на осем тогава нещата са по-прости - ами очаква се тя да е увеличена - то вече е минало през разплодна възраст и може спокойно да бъде кастрирано без стопаните да се вкарват излишно в разход за биопсия - в 90% това решава проблема.
За Капучино: от четирите основни изменения на простатата - доброкачествена хиперплазия, асептични кисти, септични кисти и рак вероятността да е рак е 1 :100 - само той е нещо трудно спасяемо, да го наречем фатално - другото се решава или само с кастрация или с кастария + антибиотици или в краен случай кастрация +антибиотици +марсупиализация на кистата /отварянето и навън/.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни