Dog.bg Форуми : Пиометрата - що е то и лечение

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (9 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Пиометрата - що е то и лечение

#1 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 20 October 2006 - 09:22 PM

Уважаеми доктори ,
моля за вашето компетентно мнение , как се справяте с пиометрата и кастрацията ли е единствения изход?
Благодаря предварително!
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#2 Потребителят е офлайн   ida_vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 71
  • Регистрация: 31-July 06
  • Location:ПЛЕВЕН

Публикувано: 21 October 2006 - 09:19 AM

При доказана пиометра най-успешното лечение се оказва отстраняването на препълнената матка с гной и в повечето случай кистозно изродените яйчници.
Има разработени и схеми за медикаментозно лечение с добавка на хормони които да отворят входа на матката и от там да се евакуира гнината колекция но в повечето случай самата матка е в пъти увеличена (в нашата клиника сме вадили 15 кг. матка) и на практика винаги има шанс малко от гноината материя да остане и инфекцията да продължи.
Медикаментозното третиране е оправдано само в случайте когато се късае за младо животно и то ценно като разплодни качества. Но при свсички положения трябва да се обследват яйчниците защото проблема винаги тръгва от тях.
Колкото по-навреме се оперира толкова по-добре.
Тук е и мястото да открехнем темата с кастрирането която все още в България незнам защо повечето стопани направо изпадат в шок.
Навсякъде в читавия свят всички домашни кучета се кастрират по този начин първо се намаля броя на т.н. чистопородни домашни производства, и като се замислите и една част от проблемите - туморните образования по млечните жлези, пиометрата и т.н.
И така ако се кастрира в ранна възраст всичко е наред няма проблем с разгонванията и цапането, няма нежелани бременности, тумори операции така че трябва да се мисли в тази насока, а и безстопанствените кучета също ще намалеят.
User's Signature

Д-р Ангел Ангелов,[br]Вет. кабинет"ИДА-ВЕТ"[br]гр.Плевен[br]0898/514376

#3 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 October 2006 - 01:19 PM

хормоналната терапия при пиометра за едно с антибиотици се прилага само ако е доказано, че проблема не е засегнал яйчника. Дори тогава шансът за успех е съмнителен защото за нормалния цикъл на разгонване,оплождане и износване на плодовете съществена роля играе и лигавицата на матката, която в случая е почти тотално увредена. Моят съвет е задължителна оварихистеректомия. За това има ли смисъл да се оперира или е вече късно пуснете изследвания за хронична бъбречна недостатъчност, която често се появява при забавен пациент от постоянната интоксикация от наличната гной. Ако има изтечения в случая те са благоприятни защото не се задържат в тялото.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#4 Потребителят е офлайн   ATINAstafff Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1186
  • Регистрация: 13-October 06

Публикувано: 21 October 2006 - 02:51 PM

грешите има
Предварително искам да се извиня на всички присъстващи доктори,но лечение има.Преди 4-5 години имах този проблем.Пиометрата беше отворена,нямаше деформации на матката.Всичките(над15)доктори искаха да режат и приготвяха операционните си.Господ е бил с мен че съм недоверчива.Само двама доктора д-р Валери Кръстев,който ми каза -лечение в този случай има но ще е трудно,дълго,скъпо и времето ще покаже и д-р Борис Велев,който я излекува -БЛАГОДАРЯ.МНОГО СЪЛЗИ БЯХА ДЕН И НОЩ
месец преди да се разгони след лечението бях с нея в Будапеща в една огромна клиника-пожелавам на всички наши доктори такива,там ми потвърдиха начина на лечение.Същото направиха и в Милано.
Сега има вече две кучила-страхотни животни ,от най-известните стафове в момента.
И през ада бих минала заради нея, всички го познавате кучето ATINA FOR ANGEL`S STAFF

#5 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 21 October 2006 - 03:09 PM

ATINAstafff,
на каква възраст е била и колко разгонвания е имала като са поставили диагнозата?
Как е бил направен преглед на матката - ехография ?
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#6 Потребителят е офлайн   ATINAstafff Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1186
  • Регистрация: 13-October 06

Публикувано: 21 October 2006 - 03:23 PM

На о/о 1.7год.Диагноза-докторе то беше грозна гледка гной на всякъде.Ако ме познавахте нямаше да ме питате за прегледа на матката-всичко -ехография тогава имаше само един апарат в София,ренген,микробиологии в няколко лаборатории...
А в чужбина си имаха всичко и беше по-чисто и по-лъскаво от частните ни хуманни клиники,няма отиди там направи това донеси онова.Такива клиники желая на всички добри специалисти нищо,че сметката на излизане беше бомбастична СТРУВАШЕ СИ.При това потвърдиха лечението на ваш колега

#7 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 21 October 2006 - 04:24 PM

Цитат

,нямаше деформации на матката.

много ми е интересно наистина. Няма такава пиометра без деформации на матката. Именно " деформераната матка " е ехографския признак на пиометрата - удебелена стена и цистозни изменения. Ако няма промяна на матката, няма и пиометра, защото първо настъпва промяна на матката, а после идва гнойта.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#8 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 21 October 2006 - 04:28 PM

Лечение на пиометра има, но е изключително рисковано. Използват се хормонални препарати при които има доста и тежки странични ефекти и възможност за рязко влошаване на състоянието /руптура на матката, например/. Правим го само при много ценни разплодни животни и то при изрично настояване и писмено съгласие от страна на стопаните. За всички други кучета и котки - няма ама никакъв смисъл да се подалагат на подобно лечение след като оварихистеректомията решава въпроса веднъж и завинаги, а успеваемостта при лечението на пиометра медикаментозно е не повече от 2-3 % в дългосрочен план /никой не гарантира, че след следващото разгонване няма да се появи същия проблем/.

#9 Потребителят е офлайн   ATINAstafff Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1186
  • Регистрация: 13-October 06

Публикувано: 21 October 2006 - 04:59 PM

Извинявам се за ниската си медицинска култура,но аз не съм доктор и не мога да ви обясня за лечението.Не знам какво точно е изполвано като препарати,повярвайте ми не мога да споря и не желая.
Зная едно най-лесно е да се реже.
Да всички присъстващи кинолози ще потвърдят,че животните ми са иключително ценни,печелили са и ще печелят за Българската кинология.
Мога само да допълня,че ако не се лекува защо на запад от нас я лекуват и въоръжена с две папки иследвания и писания за проведеното лечение те потвърдиха като абсолтно правилно и ме увериха,че даже и затворена пиометрата се лекува.Не зная как аз не съм доктор и просто се уповавам на вас докторите.

#10 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 21 October 2006 - 05:30 PM

до всички кинолози накратко:

1. Пиометра = 100% промени в матката, няма промени, няма пиометра
2. Първо настъпва цистозна хиперплазия на ендометриума -------> + инфекция = пиометра
3. Лечението може да премахне пиометрата, но остава цистозната хиперплазия на ендометриума при която кучето може да се запложда
4. Веднага след като сте приключили развъдна дейност с това куче го подложете на оварихистеректомия, защото цистозната хиперплазия на ендометриума рано или късно пак ще предизвика пиометра.

И така, ако на рентгеновите снимки и на ехографа матката е увеличена с удебелена стена + другите смиптоми = 100% пиометра
Ако обаче има гнойни изтечения, но матката е нормална, т.е. не се вижда на рентген(най-общо) , а на ехограф стената е нормална - 100% няма пиометра.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#11 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 21 October 2006 - 06:48 PM

От прочетеното до момента установих че :
- всеобщо е мнението на лекарите за кастрация !?!?
- никой от докторите не казва на 100 % , че има и медикаментозно лечение !?!?
- никой от докторите не казва какви са медикаментите , които се използват за лечението на пиометра !!!

От тук следва извода , че или докторите не са запознати с подобно лечение или не искат да прилагат такова!

Ще задам въпроса си направо - С КАКВИ МЕДИКАМЕНТИ СЕ ЛЕКУВА ПИОМЕТРА И ЗА КАКЪВ СРОК ОТ ВРЕМЕ СЕ ВИЖДА ЕФЕКТА ОТ ЛЕЧЕНИЕ ???
Моля за конкретни отговори , а не разправии и нападки.
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#12 Потребителят е офлайн   mommo.vet Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 126
  • Регистрация: 07-October 06

Публикувано: 21 October 2006 - 06:50 PM

Лекуването се предприема САМО с цел кучето или котката да се запложда в бъдеще. Използват се хормонални препарати, които предполагам, дори и хората с немедицинско образование знаят че са много опасни. Ако нормално куче в категория "домашен любимец" или дори не особенно ценен расов екземпляр развие заболяването, лечението е едно - хирургично отстраняване на матката и яйчниците. Другото е излишно излагане на живота на пациента на риск.
Не става въпрос за това, че много обичаме да режем и да взимаме пари - цената на медикаментозното лечение е доста по-висока, рисковете са несравнимо по-големи, а успеваемостта е относително ниска. Имаме не един случай на лечение след което кучето или котката се запложда нормално, износва и ражда нормално, но след това признаците отново се появяват. Никой нормален лекар няма да напише дози на хормонални препарати в интернет форум!!!

#13 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 21 October 2006 - 08:07 PM

Може да се лекува с комбинации от хормони / аглепристон / и антибиотици, след което при всяко следващо разгонване трябва да се запложда, а ако не да се кастрира. Цената на лечението е в пъти по-висока от цената на операция за пиометра. Риска също е по-голям.
В медицината обаче не винаги 2+2 е 4. Аз съм имал случай на котка с пиометра, която си оздравя и без никакво лечение. Въпреки, че убеждавах стопанката, че ако не се оперира най-вероятно ще умре.

#14 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 21 October 2006 - 09:58 PM

показвам ви една картинка, на която вляво е нормална матка от разгонена котка , а вдясно с пиометра. Запалката е да придобиете представа за големината. Получила се е вследствие на прилагане на таблетки против разгонване. При този случай освен операция друго не може да се направи.

Прикачени файлове


User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#15 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 22 October 2006 - 10:11 PM

Малко странично, но ИМА литература на Български, за СТОПАНИ, която макар и да не е перфектно преведена дава доста добра представа за болестите на кучетаат, след което може спокойно да се "тормози" лекуващият лекар за това-онова:

Ветеринарен наръчник за притежателите на домашни кучета

Домашен ветеринарен лекар. Куче

+ още ....

+ много учебници по ветеринарна медицина, които могат да се намерят /трудно/ при разни познати, настоящи студенти, в библиотеки.

+ предостатъчно информация на руски и английски в интернет, една камара e-books, няколко програмни продукта по ветеринарна медицина /наскоро появил се справочник в печално известен български торрент-тракер/ например....

Просто предлагам вместо всички да скачат на докторите да вземат да прочетат поне малко, да поразпитат и тогава да задават въпроси.

Относно даването на дозировки и наименования на медикаменти - има си специализиран ветеринарен форум, всички заинтересовани знаят къде е и там също могат да попита за консултация, аз съм против във форум с средна възраст на потребителите под и около 20 години да се споменава кой-да-е медикамент.

Относно ценообразуването - има си нормативна база, уредена законово, и да ВАКСИНА, НЕЗАВЕДЕНА в амбулаторен дневник без печат и подпис е невалидна, /офф -една познатра си ги купува от ****** и след това цял ден лятото си я влачи в джоба, вечерта ваксинира животното /познайте дали е хванала ваксината?/ - и ако отиде на доктор и я питат - ваксинирано ли е животното - ДА - да ама не, точно затова се плаща надценката/ + че съм чувал че корифейте в занаята не слагат ваксина под 20-40 лева - не съм попадал, но съм го чувал от доктори - ами има хора в България на които и 100 лева за ваксина да поискаш - ще ти ги дадат - така че който може - смуче - но това си е крайност.

Малко се поулях в излиянията, обаче преди да се пита трябва да се чете, в правилно зададения въпрос има поне половината отговор, някой го беше казал отдавна преди мен!
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#16 Потребителят е офлайн   Lutchezar Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1705
  • Регистрация: 02-January 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 01:04 AM

на мен не ми се търси, но предлагам ако някой разполага с линкове към страници на които е описано успешно лечение на пиометра, особено ако не са за единични случаи да ги публикува тук!
Ако никой не разполага с такива ще потърся и аз, темата започна да става интересна!

PS Sheltie, извинявай, не съм разбрал че не е за твое куче, лично за мен пиометра=/=]/ кастрация.


ETO:

Лечение

кастрация или лечение

още за и против

за и против - тук пише за 50% възстановяване след лечение и 50% раждащи без усложнение

правете си изводи от този опит

още ........
User's Signature

,,Работата по общественополезни каузи е бавна, уморителна, неблагодарна, а ползите ще се видят най-рано от следващото поколение. Освен това всички, които имат някакъв пряк търговски интерес от тези каузи, се вбесяват, като видят, че ти нямаш такъв и постоянно ти вменяват мисли, постъпки и чувства, които и при най-голямо желание ти не можеш да си спомниш да си помислил, направил или изпитал..."

#17 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 23 October 2006 - 08:29 AM

не бива да се спори по подобна тема. Относно заболяването това което съм го казал, ако някой иска информация за източниците ще му я предоставя.
Хора, няма универсално решение.
Ако при мен дойде кучка с пиометра, чиийто стопанин иска поколение от нея ще си скъсам г......а, но ще направя всичко възможно да помогна да роди, но ако стопанина няма развъдни планове за това куче, горещо ще му препоръчам отстраняване на матката и яйчниците.
Пиометрата не бива да се лекува медикаментозно на всяка цена, както и не бива да се режи във всички случаи.

ПП
Надявам се искренно да не се обиди някой сега:
ATINAstafff, преди около 2 години вашия доктор, който е лекувал въпросното куче постави диагноза "Пиометра" на кучка на нашия общ познат от Силистра, това направиха и още няколко колеги. Аз обаче поставих друга диагноза и тя се оказа вярната и нямаше нищо общо с пиометрата.
Това го пиша за онези стопани при които тази диагноза е поставена прибързано, не визирам ATINAstafff, защото както разбирам тя е направила всичко по диагностиката. Изисквайте сигурни данни, че става въпрос за пиометра.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

#18 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 23 October 2006 - 08:52 AM

КАКВО е "истинската" пиометра? Диагнози в този дух и стил има купища... но явно не всеки случай на гной в матката е баш пиометра, значи има някаква разлика... каква точно, как се вижда, как се потвърждава...
КАКВО се прави, ако не е "истинска" пиометра, т.е. дали подобното на пиометра нещо може да се лекува успешно или и то изисква клъцване... и тъй нататък.
Ясно, че ако има изменения в матката, рискът става голям и си струва да се "мъчи" само разплодно куче, което непременно трябва да остави следа в породата - иначе с "кварталния кокер" няма смисъл нито за животното, нито за кокерите като такива. То... кастрацията принципно си е хубаво нещо, ако става дума за квартална превъзходна. Но: какво друго може да бъде диагностицираното набързо като пиометра заболяване? Как може да се оправи и т.н.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#19 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 23 October 2006 - 09:39 AM

Използвали сме за мое куче с пиометра Alisin на Birbac комбинирано с простагландин .Ефект имаше повече от добър.Имате ли впечатления от този препарат?

п.п.Ако излиза нещо като реклама- не съм целяла това.Просто исках да питам за мнение за новостите.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#20 Потребителят е офлайн   Dr.Yovko Haralanov Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 09-September 05
  • Location:Silistra

Публикувано: 23 October 2006 - 10:01 AM

да, в моя архив имам протокол за ползването на Alizine. Прилага се при отворена пиометра и при условие, че няма бъбречна недостатъчност и т.н. Прилага се заедно с простагландини и антибиотици.
User's Signature

д-р Йовко Хараланов[br]Ветеринарна Клиника "Силистра"[br]Силистра[br]http://www.vvcbg.com[br]

  • (9 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни