Dog.bg Форуми : За и против самообразованието на собствениците

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

За и против самообразованието на собствениците

#1 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 02 May 2006 - 06:08 PM

Темата е отделена от друга, по-тясно конкретизирана тема във форума. Vabank

Бих отговорил следното:ако ми се развали компютърът,пералнята ,колата викам специалист,не ги ремонтирам сам.Как би ви прозвучал терминът проприоцептивен дефицит на краниалния шиен ганглий-това е една от причините за появата на симптомът мегаезофагус/не е заболяване/.Не е работа на стопанина да изучава ветеринарната медицина/ако желае да стане доктор да заповяда,но иначе....../Неведнъж,а ежедневно се сблъсквам с проблема ученолюбиви стопани,убедени в заболяването на техния любимец опитвайки се да убедят и мене.За сравнение бих си позволил да попитам дали би било редно пациентът да поучава лекуващия си лекар.За жалост в повечето случаи стопаните волно или неволно в старанието си да помогнат подвеждат лекаря/особенно ако няма собствено мнение/ и това е една от най-честите причини за грешки в лечението.Имал съм случаи при които дори са искали да бъдат излъгани и са плащали за това на недобросъвестни колеги.Ако вие собствениците действително обичате вашите любимци,то осигурете на вашите лекари време и спокойствие за да стигнат до истината.Мегаезофагусът е симптом,който се наблюдава при около 10 различни по своята етиология заболявания.
Аз лично съм имал не помалко от 15 случая.Темата е доста сложна дори за лекари,какво остава за стопани,които нямат професионалната подготовка,не се обиждайте!

#2 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 02 May 2006 - 07:55 PM

а сигурен ли си че нямаме квалификацията cl)
лчно за мен е важно да знам симптомите, етиологията и лечението на колкото се може повече заболявания. не за да провеждам сам лечение, а за да съм наясно за какво да следя домашния си любимец и как да следя да не стават лекарски грешки. защото такивап стават и тогава е важно стопанина да реагира навреме. и като казвам реакция нямам пред вид да се наплюе "некомпетентния" доктор, а да може да се говори с него, да се обсъжда и да се стигне до общ извод. вероятно по близко до истината...

#3 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 02 May 2006 - 07:57 PM

Така представен, въпросът е много интересен и, ако нямате против, ще го изнеса в нова тема, "не се занимавайте със самолечение" имаше и преди и мисля, че е нужно да се подискутира.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#4 Потребителят е офлайн   animal.dr Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 82
  • Регистрация: 20-February 05
  • Location:СОФИЯ- animal.dr@abv.bg

Публикувано: 02 May 2006 - 08:47 PM

" лекаря/особенно ако няма собствено мнение/ и това е една от най-честите причини за грешки в лечението.Имал съм случаи при които дори са искали да бъдат излъгани и са плащали за това на недобросъвестни колеги. "

Такова изказване не бих направил по-адрес на колеги!!! bl)
User's Signature

www.doctoranimals.com

#5 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 02 May 2006 - 08:52 PM

нямаме против b)
и само за сведение на Аксел искам да му кажа че знам какво е "проприоцептивен дефицит на краниалния шиен ганглий", и разбирам че се е опитал да се направи на по знаещ (или може би е по правилно да кажа по важен) от колкото е в действителност. та в стремежа си да докаже това е допуснал противоречие в словосъчетанието " краниален шиен". но примема че си искал да кажеш горен:)

#6 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 02 May 2006 - 09:48 PM

Цитат

...Не е работа на стопанина да изучава ветеринарната медицина/ако желае да стане доктор да заповяда,но иначе...
...За сравнение бих си позволил да попитам дали би било редно пациентът да поучава лекуващия си лекар...

AXEL Бултериерът, и още как е моя работа. И да поучавам лекуващия си лекар и да знам от какво страда кучето ми.

Не искам да приемаш това лично, но ми е писнало от тясно специализирани хора, които смятат, че познават по-добре от мен животното ми, които вярват сляпо, че знаейки повече за ганглиите и митохондриите могат да пренебрегнат моите наблюдения и желание да знам какво става с него (а и с мен, впрочем).

Тясната специализация не е добра за никого - така както в хуманната медицина има лекар, който знае как се лекува крак и друг, който знае как се лекува гърло, като се пренебрегва цялостта и комплексността на заболяванията.

За мен темата на mil_ беше интересна и винаги чета с удоволствие и любопитство старателно проучени и добре написани мнения "отвътре", когато иде реч за здраве.

Така както аз нямам личен лекар и освен на зъболекар при други доктори не ходя (защото не мога да се справя сама), вярвам и на един единствен ветеринар - д-р Стоев. Не просто защото той е великолепен професиналист, а защото постоянно чете (т.е. не е излязъл от университета и прекратил обучението си) и винаги ми обяснява какво прави. Аз искам да знам, имам правото да знам и считам, че е повече от полезно да се споделя опит между кучкарите.

Разбирам, че може да е трудно човек да преживее своята десакрализация като носител на единственото и само негово знание, но - действителността е друга. И хиляди пъти по-добре някой доктор да се подразни, че му отнемат ганглиевите средства за подсилване на самочувствието, отколкото някое куче да пострада поради незнанието на стопаните си. Амин.
User's Signature

Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 03 May 2006 - 07:47 AM

Цитат

Аз искам да знам, имам правото да знам и считам, че е повече от полезно да се споделя опит между кучкарите.

Мисля, че това е казано много добре.
За да отглеждаш добре животното си, трябва да си компетентен. Понякога една дребна подробност може да се окаже жизненоважна за поставяне на правилна диагноза. Лечението е КООПЕРАТИВНО действие, плод на сътрудничество между ветеринарния специалист и собственика на животното. Така мисля аз.
Нали за това съществува този форум - да образова хората? Не някой да пита "слепнали са ми котенцата" и после безгрижно да обяснява как майката отхапала крачето на едното котенце... бррр.
С други думи: докторе, сподели с нас знанията си! За теб не знам, но НИЕ за това сме тук... 1super
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#8 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 03 May 2006 - 08:27 AM

Нямам какво да добавя към казаното от manus, insult и Vabank.
Целта на темата за мегаезофагус в никакъв случай не беше опит за поставяне на диагноза или самолечение, нито оспорване на поставена диагноза. Подчертавам, че не съм се опитвала да влияя на доктора. Единствената цел беше да получа повече информация.
Истински съжалявам, че стремежът на стопаните да знаят повече, да наблюдават животното си за конкретни симптоми и по този начин да са от по-голяма помощ на лекарите, се приема като художествена самодейност.
Ако аз не кажа на доктора дали е повръщане или регургитация, няма кой да му каже. А ако не съм прочела, че съществува понятието регургитация, няма как да му кажа. Конкретно в моя случай, ако бях прочела това по-рано, щях да знам кое от двете е още на втория ден, а сега и до момента не знам, защото не съм си дала труда да наблюдавам.
И се надявам, че тази тема ще помогне на някой, когато кучето му има подобни проблеми, да е по-адекватен в наблюденията си и в описанието на симптомите пред лекаря.

#9 Потребителят е офлайн   danny Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 939
  • Регистрация: 25-June 05

Публикувано: 03 May 2006 - 10:28 AM

Винаги е нужно да знаеш; винаги е по-добре да знаеш, отколкото да тънеш в блажено неведение...
User's Signature

Моето куче (лабрадор) има дисплазия - наследство от баща си Баркли Блондфел, който е куче на iglika (от този форум) и Мартин.

#10 Потребителят е офлайн   alanvi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 54
  • Регистрация: 20-April 06
  • Gender:Male
  • Location:plovdiv

Публикувано: 03 May 2006 - 11:21 AM

здравейте!моето мнение е,че знанията никога не са в повече-образова се този,който се интересува,който има желание,да се развива и обогатява личността си,но от друга страна въпреки придобиването на определен обем отзнания по даден въпрос,винаги е по-добре да оставим на специалистите да си свършат работата,а за нас да остане удоволетворението,когато открием сходство между нашето мнение по въпроса и професионалното мнение. d)
User's Signature

[B][U][COLOR=blue][SIZE=3][FONT=Arial]ако не можеш да помагаш на другите,поне не им пречи

#11 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 03 May 2006 - 06:22 PM

("краниален шиен". но примема че си искал да кажеш горен:) -"КРАНИУМ"-глава,Сегvix-шия,манус-с вас нямам какво да коментирам.
Ако някой от вас имат забележки по отношение на моята компетентност моля,то тогава най лесно е да се откажа доброволно да помагам на самите вас със съветите си.Отново повтарям не бих коментирал заболявания просто ей така защото на някого му е интересно.Бих помогнал със съвет на всеки наистина нуждаещ се стопанин притеснен за здравето и живота на своят любимец/справка диабет при котка/.

#12 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 03 May 2006 - 06:45 PM

освен да се правиш на обиден и да правиш безуспешни опити да ме обориш във връзка с неправилното ти изразяване (краниум означава череп, а не глава; и в крайна степен на галавата или на шията, защото аз твърдя че точно тук ти е грешката; приемам че си искал да кажеш горен в смисъла на краниален-обратното на каудален; но стига конкретика, не ми е целта да се заяждам)
и съвсем вече по темата-според мен е по добре да се говори общо за едно заболяване от колкото да се коментират конкретни случаи. не за друго ами това по интернет е просто смешно. никога един доктор не може само по разказ на собственика (често емоционално повлиян) не може да се постави диагноза или дори да се прецени дали лечението е адекватно. докато при коментирането на едно заболяване като нозологична единица се постига просто по високо ниво на информираност на пациента, коете се изразява в последствие като по добра заинтересованост от здравето на домашния любимец, по голяма наблюдателност и участие в лечението, което е основен фактор за неговия успех.

#13 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 03 May 2006 - 08:11 PM

Уважаеми Manus mrrrr,
В хуманната медицина се ползва термина горен, но понеже кучетата и котките и други животни не ходят на два крака е възприет термина краниален. Което значи в посока на главата/ черепа/. Това обаче са дреболии.

Аз не знаех, че ози ганглий е виновен за мегаезофагуса. И не бих се засегнал, ако го науча от знаещ стопанин. Знам обаче, че това състояние не се лекува, но може да се диагностицира и може да се помага на болните животни след като се открие.
Аз съм ЗА това, стопаните да знаят много. Това стимулира и нас лекарите да четем повече.

#14 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 03 May 2006 - 08:16 PM

Колкото и да е странно, AXEL Бултериерът, запозната съм добре с публикуваната от вас информация във форума и ми е извънредно полезно, занимателно и интересно да я чета, така че може да се каже: ценя мнението ви като участник в този форум. Толкова по-странно ми беше и продължава да е упоритото мнение, че не бива да просвещаваме собствениците на животинки... тогава защо наистина доброволно помагате със съвети?
Не, не смятам, че трябва да се отказвате - напротив. Забележки по отношение на КОМПЕТЕНТНОСТТА не мисля, че някой има b) Ако не желаете да обсъждате "просто ей-така" дадено заболяване - добре, никой не ви кара. Лично аз, а мисля и не само аз, съм благодарна за не едно изказано мнение... впрочем, не само на вас, а и на поне трима други ветеринари. Но защо ВСЕ ПАК не бива да обсъждаме неща на празен ход?
В интерес на истината, с подобно мнение се сблъсках и преди доста време, когато се опитах да повдигна тема за "най-важните неща, които собственикът на кучето трябва да знае" - т.е. най-основното: повръщане, разстройство... симптоми на какво могат/не могат да бъдат и т.н. В този случай лично аз се отказах да споря и подозирам, че дори изказалите се бяха прави от гледна точка на факта, че "прекалено знаещият" собственик може да се въздържи да отиде на лекар, когато се налага.
Но все пак продължавам да мисля, че има три категории собственици на кучета, котки и т.н. и една от целите на този форум е да докараме възможно най-голям брой хора в третата.
Категория 1 - идиоти. Дали просто са такива по характер или го правят от безгрижие, няма значение - това са хора, които правят всичко "не както трябва" и осигуряват... нещо като грижи за животинките си.
Категория 2 - неопитни стопани. С други думи хора, които имат желание, но не знаят какво да правят и омотват конците.
Категория 3 - просветени стопани. Т.е. хора, които имат идея как да се грижат за кучето/котето и какво да гледат, за да решат, че нещо не е наред.
Типичен пример за категория 1 например беше темата за "космояда" - оплешивялото куче със силен сърбеж, за което тати казал, че имало космояд и край по въпроса. В случая визирам не авторката на темата, а таткото, който (очевидно) не е завел животинката на доктор дори...
Типичен пример за категория 2 е да речем човекът в темата за хъски, който вижда, че нещо му изтича от вагината на кучето и го смята за гной, но е спокоен, защото си мисли, че може да е показател за започващо разгонване... дали е слуз или е гной кой ли може да познае?
Де да знам, може и аз да страдам от мания за спасяване на света b) , но все пак си мисля, че ако имаше някъде ясно и конкретно обяснено за разликите между (да речем) това да изтича ГНОЙ от вагината на кучето и това да има слузести изтечения непосредствено преди разгонването, човекът от горния пример би могъл да направи някаква разлика...
Същото и в случая с мегаезофагуса и перцептивния дефицит на краниалния ганглий bl) - общо-взето разликата във "външните симптоми" не е толкова голяма, но ако се знае, ще е далеч по-лесно за ДОКТОРА да установи чрез описанието на собственика, че всъщност кучето не повръща... ако това е така...
Както и да е: исках да кажа, че ако даденият собственик (включително и аз) е по-добре образован откъм ветеринарно дело, ще му е по-лесно на доктора.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#15 Потребителят е офлайн   Ина Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 240
  • Регистрация: 06-January 06
  • Location:гр.София

Публикувано: 03 May 2006 - 09:58 PM

d) Моето мнение е, че стопаните трябва да са колкото може по-осведомени. Разбира се не, за да "предписват" лечение на любимците си сами или, за да покажат колко са "знаещи" пред съседа като дават диагнози за питомеца му. Става въпрос, когато доктора ти каже какъв е проблема на животното да си на ясно поне до някъде с проблема, да знаеш с какво се сблъскваш. Също така, ако забележиш нещо обезпокоително при питомеца си, би могъл да отреагираш по-адекватно, дори да помогнеш на лекаря.
Вярно е, че има хора, които прекаляват и такива, които стават параноици нса тази тема, но не всички сме от тях. b)
User's Signature

Неуспехът не означава,че си пропилял времето си,а че имаш причина да започнеш отначало.

#16 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 04 May 2006 - 12:27 PM

Ако трябва да се образоват собствениците,то съм действително за!Все пак според мен има достатъчно много по-важни неща и действия,които биха били много по- полезни/например спешни реанимационни техники,които настина са много ценни за да могат да окажат компететно първа помощ докато стигнат до вет. лекар/,отколкото дискусия по някакъв симптом/отново повтарям-не е самостоятелно заболяване/ разширен хранопровод.За да се открие истинската причина за проявата му-миастения гравис,перзистиращ дуктус артериозус,тимома,хипоадренокортицизъм и др,се налага детайлно проучване на всеки индивидуален случай.

#17 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 04 May 2006 - 10:14 PM

Ами хайде за спешните реанимационни техники, моля, моля, моля, моля worthy
Абсолютно безценно, ако се намери ентусиаст да го сподели!
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#18 Потребителят е офлайн   СНЕЖАНКА Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1045
  • Регистрация: 22-February 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 05 May 2006 - 12:00 AM

Не съм лекар, но имам материал с подобна насоченост.
Преводен е и засега разполагам само с този за котки.
Мога да го пусна тук във форума, но е доста обемисто.
А когато имам време ще направя превод и за кучетата.

Да добавя - аз съм ЗА самообразоването на стопаните.
В много случаи е полезно, а ако се касае за даване на първа помощ - е безценно.
Освен това от наблюдаване на домашния любимец могат да се дадат по-точни сведения при посещението при ветеринаря.

#19 Потребителят е офлайн   milenka_bs Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 253
  • Регистрация: 05-May 06

Публикувано: 05 May 2006 - 09:26 AM

Следя форyма от няколко месеца и сам твърдо за самообразованоето на стопаните. Преди няколко месеца ми умря кучето след направена операция на врата, получи тромб s) . Вета които го "лекуваше" не му сложи дренаж ( не сам сигурна така ли се казва) и ни успокои че всичко е наред и че то сте се оправи ние сме виновни че не потърсихме и друго мнение. Сега знам за дренажа но за сажаление доста касно разбрах...Сега имаме друго куче w) и благодарение на този форум вече сме доста по информирани...продалжаваите все така d)

#20 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 05 May 2006 - 10:18 AM

Май за втори път се изказвам ЗА!
Информацията е толкова много, че на практика никой ветеринарен лекар а и никой стопанин не може да знае всичко за всичко. Но мисля, че един ветеринарен лекар по-лесно ще отсее зърното от плявата а и ще помогне на стопаните да разберът кое е добро за тях, кое е добро, но неприложимо тн.
Например за паразитите.
Всеобщо мнение е, че трябва да се обезпаразитява на 3 месеца. Но не е така. Цикъла на развитие на паразитите е много по-къс, за кучешка тения около 35 дни. А вече и в България има сърдечни червеи. За тях профилактиката е веднъж месечно. И т.н.
Мисля, че е по-важно стопаните да се образоват за най-често срещаните неща, а не да се почне с мегаезофагус и портосистемен шънт:)

Коджабашев, Русе

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни