Dog.bg Форуми : Диабет при котка

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Диабет при котка

#1 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 01 May 2006 - 11:53 PM

Начини на диагностициране...
Възможности и шансове за стабилизиране на състоянието...
Препоръки за диетично хранене (в момента с РК Диабетик), но след това евентуално (дай боже!) при стабилизиране на състоянието...
Обичайно колко време е необходимо за установяване на първоначалната индивидуална доза...
Максимални нива на глюкоза за да се избегнат последващи увреждания в организма... прочетох из необятния нет, че често котките понасят по-високи нива на глюкоза, но ... цитирайте примерно в mmol/l (или г беше...???)
Инсулин Лантус подходящ ли е?

и изобщо каквото се сетите по тази така важна за мен тема!

Благодаря!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#2 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 02 May 2006 - 11:00 AM

Начини на диагностициране...

Лабораторно измерване на кръвна захар. Тест за захар в урината като ориентир.

Възможности и шансове за стабилизиране на състоянието.......

Големи.
Инсулин ако се налага и диетично хранене ДО ЖИВОТ.

Обичайно колко време е необходимо за установяване на първоначалната индивидуална доза. ......
Индивидуално е. И не е лесно. Трябва да се почва с ниски дози и да се тества глюкоза в кръвта след 3-4 дена за адаптиране към дозата. Има различни начин за тестване, най-добре е да се тества на всеки 2 часа кръв. /Аз не съм го правил/. Или тест 6-8 часа след инсулина.
И намерете добър лекар.

#3 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 May 2006 - 11:08 AM

Благодаря Ви, д-р Коджабашев.
Потвърдихте това, което за момента съм изчела и знам.
Моля, препоръчайте ми наистина добър лекар в София, който ще направи абсолютно всичко необходимо за моя котак, моля ви.

Ами:
Максимални нива на глюкоза за да се избегнат последващи увреждания на организма... прочетох из необятния нет, че често котките понасят по-високи нива на глюкоза, но ... цитирайте примерно в mmol/l
Имате ли представа дали инсулин Лантус е подходящ ? А ако не е ?

С уважение,
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#4 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 02 May 2006 - 01:54 PM

За съжаление сме принудени да ползваме човешки инсулини.Те основно се различават по продължителността и времето на настъпване на действието си/бързо и краткодействащи,среднопродължителнодействащи около 12ч.,и бавно пролонгиращодействащи около и над 24ч./Аз лично предпочитам вторият вид-ИнсулАтард.Нормално е поддържаща ниво около 9-13mmol/l.
Имайте предвид,че човешките инсулини понякога не работят.За да следите нивото на глюкозата ви трябва глюкомер.

#5 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 May 2006 - 02:52 PM

Цитат

За съжаление сме принудени да ползваме човешки инсулини.Те основно се различават по продължителността и времето на настъпване на действието си/бързо и краткодействащи,среднопродължителнодействащи....

Имайте предвид,че човешките инсулини понякога не работят.За да следите нивото на глюкозата ви трябва глюкомер.

човешки - това е ясно.
За продължителността - също ми е ясно, Лантус-ът /на Aventis/ се води бавнодействащ т.е. с пролонгиращо действие, но тъй като не бе отбелязан особен положителен ефект (вярно, че при минимална доза за 4 - 4,5 кг животно /към момента/, тъй като е отслабнал), която доза през първата седмица се поставяше еднократно, след това последва седмица с Манинил 5 по 1/2 табл./ден - без никакъв ефект, което доведе дори до повишаване стойността на глюкозата в кръвта, се върнахме отново към Лантус-а, с поставяне на минималната доза х 2 пъти на ден. За този последен период от 3 дни - 3,5 дни глюкозата се понижи от 24,55 само на 23,52! Затова въпросът ми е възможно ли е този именно инсулин да не работи при котака ????
Редно ли е вместо да се завишава дозата за еднократен (вероятно двукратен) прием, да потърся друг инсулин, отново бавнодействащ и кой евентуално бихте препоръчали ако имате опит, наблюдения, сте запознат и т.н.
Моля да бъде извинена за така настоятелните въпроси, но не искам изобщо да губя повече време, трябва бързо да се действа, ще се боря за живота му...
Да, ясно е за глюкомер-а, и това ще стане, но нека първо да се определи индивидуалната доза..

Очаквам с нетърпение отговорите ви!

Благодаря на всички отзовали се специалисти ветеринари! Очаквам и разчитам на съдействие, проверени съвети и най-вече компетентна помощ.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#6 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 02 May 2006 - 06:26 PM

Не бих искал да коментирам лечението-не е редно.Бих ви посъветвал нещо по отношение на стратегията за стабилизиране на нивото на кръвна захар.За начало бих исползвал Актрапид/Бързодействащ/,при ежечастно отчитане на нивото при риск от хипогликемия бих въвел венозно глюкоза докато се стабилизира на около16 за 24ч.За лечение никога не използвам ретард/пролонгирани/инсулини-не действат.Използвам интермедиерни за около 12ч като храненето е строго ограничено почасово и като енергия.За намиране на оптималната доза са необходими 3-5дни,през които захарта се мери сутрин и вечер преди и около 1ч. след ядене.Успех.Не споменахте полът на котката.

#7 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 02 May 2006 - 08:33 PM

Всъщност аз не очаквам да коментирате лечението. По-скоро търся съвет, не че нямам вяра на лекаря поел лечението, но признавам, че паниката ме е завладяла отвсякъде и страдам мноого!
Освен това, въз основа на запитвания, съм останала с впечатление, че голям процент от стопаните, собственици на любимци - "европейска/домашна котка" много скоро, да не кажа веднага, се отказват да продължат лечението поради различни обстоятелства, които не мисля да коментирам тук. Решението си е тяхно, но те повече не се весват при ветеринаря и ... краят е известен. Та поради горното оставам с впечатление (дано да е погрешно), че много ветеринари нямат практически (почти) никакъв опит в овладяването на това заболяване. Е, аз не искам да подхождат към мен като в горните случаи - т.е. какво пък толкова, бил е, няма го, ще имате друг. Нито пък - това не е единствената ви котка, така че ... какво толкова. Подобно отношение ме скандализира открито!
Аз ще се боря!
Бихте ли разяснили за "ограничено почасово хранене"?
Става дума за котарак 5 год., малко зъл, мразещ ветеринари (не случайно и напълно го оправдавам...), не понасящ да бъде манипулиран, така че положението малко се усложнява от това, нали.
Разбирам, че вероятно ви дразни желанието на стопанина да се самообразова и участва дейно в лечението, стабилизирането на любимеца си. Нека отбележа обаче, че при заболяване като диабет, евентуалният успех е ппросто немислим без единно действие стопанин-ветеринар (мое лично мнение).
Ще съм ви безкрайно благодарна за повече помощ...(макар и само мнения)

Разликата м/у ретард и ленте, моля? или е едно и също?
Благодаря
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#8 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 03 May 2006 - 03:35 PM

Не съм работил с този инсулин. Работя с инсулатард на Новонордиск 40 единици в милилитър. Имам няколко диабетни котки на този инсулин, една от които вече 4 години живее благодарение на него. Работя за начало с дози от 0,5 единици на килограм. При котки в повечето случаи се налага да се правят инжекции през 12 часа. Удобни са ленте инсулини 40 UI/mL понеже тези от 100 се дозират трудно.
Вие с каква доза започнахте?
Според мен при такива високи нива на глюкоза в кръвта би трябвало да се продължава с инсулини. Много е важно колко време след инжекцията е правенозамерването защото:
- Времето на действие на инсулина може да е изтекло
- Ако е ползвана ВИСОКА ДОЗА след като има критични спадания на нвата на глюкоза организма ще получи сигнали, че трябва да произвежда такава. Тогава ще се активират хормоните, антагонисти на инсулин и след много ниск нива, които може и да останат неизмерени ще има пак хипергликемия. Somogy ефект му се вика на това.
- При котките обикновено времето за действие на инсулини е по-късо и по-често се прилага ленте инсулин през 12 часа..
Няма котешки инсулини. При котки човешките рекомбинантни работят добре, когато работят. Ако не може да се измерва захарта на всеки 2 часа, добре е това да става около 7 часа след употребата на инсулин - време, когато се очаква да има най-голяма сила на действие. Храненето трябва да става около час и след около 7 часа след инсулин по време на пика на действие на двете му фракции. При котки които не са склонни да трупат свръхтегло, храната може да бъде оставена постоянно.
Ако променяте дозите, това не бива да става със стъпки по-големи от 20 %. От хипогликемия се умира по-сигурно, отколкото от хипергликемия.

Стабилизирали са се и котки с по-високи показатели от посочените от Вас.

Приятно е да се работи с хора, които са мотивирани. А да са такива, то те трябва да знаят за какво става въпрос. Лечението на диабет изисква не само мотиовиран лекар, но и моивиран и образован стопанин.

#9 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 03 May 2006 - 05:35 PM

Съгласен съм с колегата Коджабашев,като искам само да добавя,че макар и доста рядко диабетът може да бъде инсулиннезависим/резистентен/,иначе всичко останало е така.Като алтернатива на кръвното изследване би могло да се изследва нивата на глюкоза в урината.

#10 Потребителят е офлайн   д-р Коджабашев Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 630
  • Регистрация: 19-April 06

Публикувано: 05 May 2006 - 10:21 AM

Тази алтернатива /урината/ е добре да се остави за контрол след стабилизиране на състоянието.
Ако дози от 2 единици на килограм не действат, безсмислен е да се отива нагоре. Най вероятно инсулинонезависим диабет.

Уважаема alekian_yona, Давала ли сте на котака хормонални препарати?

#11 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 05 May 2006 - 06:28 PM

д-р Коджабашев

потърсете отговора на вашия и-мейл.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#12 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 11 May 2006 - 09:40 PM

Днес се сдобих с глюкомер на Bayer. Не изглежда трудно да се работи, ама само на думи. Никой не си дава доброволно лапата! Та настава една борба, да не разказвам. Освен това лансетата - май така се казва - само одрасква възглавничката и това не е достатъчно за да получа необходимата капка кръв. Май ще се прибягва до ползването на по-сериозни игли. И изобщо времето, с което разполагам за цялата операция се оказва доста кратко, вярно е, че още не съм свикнала - ама се налага почти всичко да се подготви предварително и да се действа максимално организирано... и хъммм почти едновременно...

Днес, направихме и глюкозна крива. Ще сменяме инсулина, оказва се, че Лантус-ът не работи при котака. Борбата продължава, както и битката за живота на Арчибалд !
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#13 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 12 May 2006 - 09:14 AM

Аз ползвам в къщи глюкомер на Roche за кучо- но съм стигнала до извода ,че добра капка мога да получа с игли за спринцовки- лапата кучешка не е като човешкия пръст и с лансета не става добре.
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#14 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 12 May 2006 - 10:28 AM

така е, и аз установих това и затова съм се заредила с "дебели" игли (благодарение на неговия вет и на целия "диабетичен екип", благодаря ви, че сте мотивирани момчета и момичета!)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#15 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 16 May 2006 - 09:00 AM

Като добавка кьм инсулиновото лечение може да се добави и прием на хром.По аптеките има различни препарати ,може да потьрсиш хром пиколинат,но може и друг.
Консултирайте се ,за това с лекуващия вет!
Препаратите на хрома стимулират собствена продукция на инсулин ,затова е необходимо внимателно да се наблюдава сьстоянието му ,на фона на инжекциите с инсулин и ако има нужда да се коригира дозата на инсулина!
Късмет!
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 16 May 2006 - 02:27 PM

Цитат

добави и прием на хроКато добавка кьм инсулиновото лечение може да се м.По аптеките има различни препарати ,може да потьрсиш хром пиколинат,но може и друг.
Консултирайте се ,за това с лекуващия вет!
Препаратите на хрома стимулират собствена продукция на инсулин ,затова е необходимо внимателно да се наблюдава сьстоянието му ,на фона на инжекциите с инсулин и ако има нужда да се коригира дозата на инсулина!
Късмет!

Бихте ли споделили по какъв начин хромът има отношение към производството на инсулин?
2.Как при неработещи в-та клетки прозвеждащи инсулин хромът сам ще го изработи?
3.По какъв начин установихте действието на човешките таблетки съдържащи хром върху диабет при котка?
Благодаря предварително?

#17 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 May 2006 - 03:33 PM

то и аз май съм чела за действието на хрома ама при диабет при хора, а в този случай... не мога нищо повече да правя на своя глава и без да съм сигурна, че няма повече да на(у)вредя на котака.

Като например подобна информация ето тук
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#18 Потребителят е офлайн   Chiita Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2796
  • Регистрация: 01-February 06
  • Gender:Female
  • Location:третия етаж...

Публикувано: 16 May 2006 - 05:55 PM

Аксел бул, как точно действат човешки таблетки с хром вьрху котки(?), предполагам че е както всякакви други хуманни препарати ,които използваме при лечение на животни!
Ако напълно е изгубена функцията за производство на инсулин ,естествено че няма начин хрома да подпомогне произведството на такьв ,затова е и само добавка!Но ако е запазена някаква функция, може да помогне за намаляне на дозите на инсулина.
Относно врьзката на хрома с нивата на кръвната захар ,ще си позволя да копна нещо зашото едва ли мога толкова точно да го обясня:
"Хром
На-важната биологична роля на микроелемента хром се състои в регулирането на въглехидратната
обмяна и нивото на глюкоза в кръвта, защото хромът е компонент на нискомолекулярния
органичен комплекс фактора на толерантност към глюкоза (Glucose Tolerance Factor, GTF).
Той нормализира проницаемостта на клетъчните мембрани за глюкозата, процесите на нейното
използване от клетките и депонирането и в този план действа заедно с инсулина. Предполага се,
че те образуват комплекс, регулиращ нивото на глюкоза в кръвта. Хромът увеличава
чувствителността на клетъчните рецептори на тъканите към инсулин, като облекчава
тяхното взаимодействие и намалява необходимостта на организма от инсулин. Хромът засилва
действието на инсулина във всички метаболитни процеси, регулирани от този хормон. Затова
хромът е необходим за болните от захарен диабет (преди всичко от II тип), тъй като нивото му
в кръвта при болните от тази болест е понижено. Освен това големият дефицит на този
микроелемент може да причини диабетоподобни състояния. ""

Следващия пьт като се видим b) ,ще ви предоставя източника от които прочетох за котките с диабет и хрома!

alekian_yona,разбира се че на своя глава нищо не бива да предприемаш ,затова и написах да се консултираш с лекуващия лекар на котака!
User's Signature

Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   Д-р Влади Кирилов Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 18-March 06
  • Location:София

Публикувано: 21 May 2006 - 12:05 PM

Аз също работя с Инсулатард 40 и съм доволен от резултатите. Д-р Коджабашев е задал много добър въпрос дали са давани хормонални средства - последните две котки, при които установихме диабет, бяха приемали непосредствено преди влошаването на състоянието си продукти, съдържащи мегестрол ацетат.
Някои колеги, както впрочем и някои школи (напр. немската) освен измерването на кръвна захар следят и кръвните нива на фруктозамина - по различни причини, напр. по-голяма независимост на този показател от времеотдалечеността на храненето от взимането на кръвта. Аз също смятам следенето на този втори показател за удачно, разбира се, ако е налице лаборатория с възможност да го измерва.
Моят преносим глюкомер е Prestige IQ с кодировка на тестлентите 22 - изключително съм доволен от работата му.

#20 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 22 May 2006 - 09:57 PM

д-р Влади Кирилов

д-р Коджабашев е получил отговора на въпроса си и аз поддържам кореспонденция с него от време на време.
Мисля, че откакто прилагаме Инсулатард 40 и при сър Арчи има промени в положителна посока (поне силно се надявам да е така)! Още веднъж ще се наложи утре увеличаване на дозата.
Хора, не давайте на своите котки и котараци никакви препарати съдържащи хормони дори и в минимални количества!!!!
Нямате представа какви главоболия можете да си причините, да не говорим, че излагате на ОГРОМЕН РИСК живота и здравето на своя любимец!
Мислете 500 % трезво - ще използвате ли котката за разплод или не - претеглете всички ПЛЮСОВЕ и МИНУСИ и вземете правилното решение!


Ох, а какво да кажем за "ветеринарите" които предписват с лека ръка и "пеещо" сърце хормонални препарати на доверилите им се стопани! Ох, как ми иде да взема най-тежкото и непрощаващо оръдие и по всички тях наред!!!! bl) ... може и разбъркано, все ми е таяя-я-я!

ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ГЛАВИТЕ И СИВОТО СИ ВЕЩЕСТВО ПО П Р Е Д Н А З Н А Ч Е Н И Е!

Ако не - ВСЛУШВАЙТЕ СЕ В СЪВЕТИТЕ, ДАВАНИ ВИ ОТ ПРЕПАТИЛИ! НЕ ВЯРВАЙТЕ НА КОЙТО И ДА Е, КОЛКОТО И ДА ВИ СЕ КЪЛНЕ, ЧЕ ТОВА, КОЕТО ЩЕ ДАДЕТЕ НА КОТАРАКА/КОТКАТА Н Я М А ДА МУ НАВРЕДИ!!!!
БЪДЕТЕ ПОДОЗРИТЕЛНИ И МНИТЕЛНИ, ТАКА ЩЕ СИ СПЕСТИТЕ ГЛАВОБОЛИЯ, СТРАДАНИЕ, МЪКА, САМООБВИНЕНИЕ, САМОБИЧУВАНЕ.... и какво ли още не... а парите са най-малкия проблем (за него забравете!) !!!
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни