Dog.bg Форуми : ШАР ПЕЙ - моля за помощ и съвети от стопани и ветеринари

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

ШАР ПЕЙ - моля за помощ и съвети от стопани и ветеринари

#1 Guest_donnap_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 September 2005 - 11:49 AM

Проблемът при моето куче (Марта - порода ШарПей) е доста сериозен. Кожата по корема и краката непрекъснато се зачервява при най-различни причини (дори и когато стои по-дълго време на слънце), покрива се с малки кафяви люспи, които постепенно изсъхват и падат. Пада и козината и. Понякога тези симптоми се появяват и по гарба.
Казват че е алергия.
Вече е на 6 години, раждала е веднъж и след това е кастрирана (за да се отхвърли хормоналната причина).
Лекували са я много ветеринари, дори чрез хомеопатия, но само с кратковременен ефект.
Храня я по специален начин, препоръчан от много лекари - само сурова телешка кайма или сурово телешко шкембе и специална суха храна за тази порода. Давам и също плодове и зеленчуци.

Ако някой има някаква, дори най-малка идея, какво точно да предприема още, моля да ми пише.
Предварително благодаря.

#2 Guest_д-р Коджабашев_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 September 2005 - 05:23 PM

Някой мислил ли е за пиодермия? лекувано ли е някога с антибиотици и подобрява ли се след лечение с тях?

#3 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 20 September 2005 - 05:40 PM

смятам че антибиограма е по добрия начин + изследване за микоза и кръв ;)
това ще даде детайлна картина къде точно е проблема... и решението му

#4 Guest_д-р Коджабашев_*

  • Група: Гости

Публикувано: 20 September 2005 - 06:50 PM

Антибиотикограма ?
Но нали първо трябва да се изолира причинител.
Микологично изследване е добре, но имам чувството, че в София и здрава кожа да вземете, пак ще ви докажат микроспория. Имам и конкретни случаи, на които бр "доказвана" микроспория, а са били с демодикоза , дълбока и повърхностна пиодермиоя.
Така , че поставянето на диагноза не е лесна работа. Особено пък при шарпей.
Така описана клиниката ми прилича на пиодермия. Но може и да не е.

#5 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 20 September 2005 - 09:06 PM

donnap
Въпрос - изолирали ли сте възможната причина за евентуални алергии с оризова диета и внимателно въвеждане на продуктите (един продукт веднъж седмично)?
Напълно възможно кучето ви да има алергия към някои от храните, но АКО това е хранителна алергия, то от вас ще е иска много търпение и внимателно да наблюдавате кучето си. Една седмица варен ориз, без сол и подправки, с една супена лъжица зехтин за да не се запича кучето. Следващата седмица - въвеждане на ЕДИН определен продукт (например каймата) и то по малко, ако забележите по-често почесване, течащи очи и/или уши или обриви, продукта веднага се маха от рациона и се обявява за табу. Ако добавяте каймата и всичко е ок, продължавате след една седмица с втори продукт - например един определен зеленчук. ЕДИН, а не много. Следите реакциите без да избързвате. Ако всичко е ОК, добавяте следващия продукт. И така, докато не установите че:

1. Кучето ви реагира алергично на определена съставка в храната
2. кучето ви се обрива независимо от хранителния режим и тогава поне знаете че това не е алергична реакция на някоя от храните.

С каква суха храна храните кучето си? С коя марка? Има индивидуални непоносимости към определена храна. Ние например бяхме целите в пърхут от Екануба, а другите кучета я рупат тази храна и нищо им няма. Не сменяйте изведнъж марката, и захранвайте кучето си с нова суха храна постепено - в рамките на седмица. Ако три дни то яде едно, а другите три дни друго - нормално е да не се знае на каква точно съставка организма реагира , ако изобщо говорим за хранителна алергия.

Осмелявам се да давам тези съвети, защо чау-чау и шар-пей имат сходни здравословни проблеми. Начина за установяване (поне приблизително) за хранителна алергия, който ви описах, го знам от кореспонденция с феновете на чау извън Бг.

Дано ви свърши работа. Успех!
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#6 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 21 September 2005 - 09:25 AM

д-р Коджабашев ,
антибиограмата включва 1 установяването на причинителя 2 на какъв антибиотик реагира /не сме се доразбрали изглежда /
при нас имаме подобен случай и при съответните изследвания и предприето лечение кучето вече е добре ;) - ако желаете мога да ви пратя повече инфо на пощата стига да ми дадете е-mail

#7 Guest_д-р Коджабашев_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 September 2005 - 11:16 AM

тренертг,
Ако някога е лекувано кучето с някакви антибиотици за каквото и да е /подходящи и за пиодерма/ а от това кожата му е била в по-добро състояние, може да се мисли за пиодермия. Това ми бве мисалта, но стопанката не ни оказа чест да ни отговори.

#8 Guest_Коджабашев_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 September 2005 - 11:18 AM

Извинявам се за правописната грешка. МисЪл
И едно в повече
Да се чете това ми бе мисълта

#9 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 09 March 2007 - 08:17 PM

Здравейте,
вчера в дома на приятеля ми е пристигнала малката ни красавица, шар-пей на 2 месеца. Храни се, пие вода, но са забелязали, че на всеки няколко секунди през тялото и "преминават тръпки", независимо дали е будна или спи. Много са притеснени, аз също тъй като нямам опит с породата и не знам на какво може да се дължи.. Иска ми се да се надявам, че е заради стреса от пътуването, но бих се радвала ако някой може да ми каже каква може да е причината и да търсим ли ветеринарна помощ. Освен това се съмняват, че не вижда, защото от време на време се блъска в нещо - я врата, я крак на маса, я в купичката си.. (това по-скоро си го обяснявам с това, че има доста тежки бръчки, които и падат над очите; или пък я мързи да гледа - чувала съм собственици на шарпей да казват, че улавят кучетата си да се ориентират по слух и обоняние, вместо да гледат)
Благодаря предварително за помощта!
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   gabipap Икона

  • Непоправим оптимист
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 2128
  • Регистрация: 03-August 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Животни, природа, истински хора, MLM. Здравословен и природосъобразен начин на живот. Хубави книги, нови знания - всичко, което ме провокира да мисля.

Публикувано: 09 March 2007 - 10:05 PM

Тъй като става дума за бебе на 2 месеца /т.е. още не са направени всички ваксини/ - и за най-малкото нещо, което ви се струва обезпокоително тичайте при доктор - то веднага. По добре е да отидете и да се окаже, че всичко е наред, отколкото че сте закъснели с ходенето.
Бебетата са много податливи на всякакви инфекции. Дано да му няма нищо, но го заведете непременно да го види лекар.
User's Signature

Ако всеки от нас прави добре и отдадено това, което е негова работа, ако осъзнаем, кои са истинските ни желания и не пожелаваме това, от което нямаме нужда, ако помагаме на беззащитните - светът ще е едно прекрасно място!

#11 Потребителят е офлайн   Ancheto Икона

  • Да се радваш на живота като чихи <3
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4922
  • Регистрация: 18-May 06
  • Gender:Female
  • Location:Варнааааа
  • Interests:Anfaris.King Chihuahuas kennel
    +359 884 733 611
    skype : anna_maria_dimitrova
  • Skype:

Публикувано: 09 March 2007 - 10:25 PM

Тръпките да не са треперене ? Може и да му е студено на кученцето. А като върви залита ли?

#12 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 10 March 2007 - 02:02 AM

За треперене - не е; прави го независимо дали е на топло или по-хладно. Не залита, само дето се блъска.. Ако и утре е така ще се ходи на лекар...
Малко задочно говоря, защото не съм там, но хората които в момента ми я гледат казват, че иначе няма никакви проблеми, жизнена е, играе, тича, храни се.. Дано да не е нищо сериозно, но ще ги пратя на лекар..

За всеки случай ще попитам и в развъдника каква може да е причината ouu
Благодаря на тези които се отзоваха своевременно!
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 10 March 2007 - 02:09 PM

Това, че не вижда най-вероятно се дължи на ентропиум-завъртени на вътре клепачи и може да се наложи операция. Относно треперенето трябва да се прегледа.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#14 Потребителят е офлайн   renshi Икона

  • Συγγνώμη! ;)
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1018
  • Регистрация: 22-February 07
  • Gender:Female
  • Location:Λάρισα, Greece

Публикувано: 10 March 2007 - 11:05 PM

Бяхме на лекар, прегледана е обстойно и е напълно е здрава - треперенето е от стреса, а за очите капем Tiacil (тъй като са възпалени). Иначе бръчките и пречат да вижда, при израстването като се поизпънат ще се реши и този проблем; ентропиум няма (а и си мисля, че следствие би било по-скоро възпалението, а не това че не вижда).
Много шум за почти нищо, един вид ;) Но сега съм хиляда пъти по-спокойна и се радвам, че лекарят разсея съмненията и притесненията!

Благодаря на всички за помощта!
User's Signature

Качена снимка

#15 Потребителят е офлайн   ndichev Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 11-March 07

Публикувано: 11 March 2007 - 09:13 PM

Здравеите,
имам шар пеи от почти 2 години
Убедих се че по готино куче няма!
Но преди година възникна следния проблем
Започна да му пада козината , след мн доктори установихме че това е екзема
от година е на инжекции и стопирахме процеса, но спрем ли с инжекциите спира и ефекта. Направо сме се хванали за главата
за сега лек няма

Ако някой се сеща нещо, пишете ми.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  bbbbbbb.jpg (44.03K)
    Брой сваляния: 328


#16 Потребителят е офлайн   DessyD Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4080
  • Регистрация: 25-February 06
  • Gender:Male
  • Location:PLOVDIV, BG

Публикувано: 11 March 2007 - 09:36 PM

Имам подобен проблем, но не с шар пей. За съжаление и при мен нещата не вървят. При нас не опада козината, понеже екземата е на ухото. Няма да ти изброявам що нещо като лекарства (мазила, инжекции, спрейове, тинктури, антибиотици и т.н.) изпробвахме. Вече мога да си въобразя, че съм специалист по кожни болести. Още не мога да открия причината. По принцип, всички кожни болести са свързани с вегетативната нервна система. Лошото е, че като се свържат нещата с мозъка, работите отиват към "тотошанс". NNN
User's Signature

Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi

#17 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 11 March 2007 - 09:52 PM

Екзема е много общо понятие и може да се причини от много неща. Това, че сте овладели процеса с медикаменти е добре и до голяма степен показва причината. Има различни препарати, които действат при различни причини. По питайте лекуващия си лекар какви са инжекциите и за какво се ползват по принцип и ще разберете причината за вашия проблем. Отстранете я и спрете инжекциите. Трябва опадването да спре.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#18 Потребителят е офлайн   ndichev Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 17
  • Регистрация: 11-March 07

Публикувано: 12 March 2007 - 07:11 AM

там е проблема 4е и нашият доктор не знае от какво е
ваксините които слага не са то4но за екземи
нооо това което ми каза той е че вероятната при4ина е на нервна почва

Моля не превишавайте разрешения размер за публикация на снимки - затруднявате всички останали посетители.
За съжаление нито на голямата публикувана снимка (прекалено осветлена), нито на смаления от мен вариант виждам "нещо", поради което има смисъл тя да стои тук. Затова я отстранявам напълно.
Ако на снимката е имало нещо "ценно" - от рода на плешиво петно - то изрежете например само показващия петното участък и го публикувайте С ПОЗВОЛЕНИТЕ размери.
От мародератора


#19 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 12 March 2007 - 07:44 AM

Консултирайте се с вашия доктор за ЕКЗЕКАН - това са "бучки захар", има много добро действие, което лично съм наблюдавала на доста кучета и в най-различни случаи... Разбира се, самолечение НЕ БИВА да се предприема.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#20 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 12 March 2007 - 02:38 PM

А ,как помагат инжекциите като незнае какво му има?
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни