Dog.bg Форуми : Възпален тестис / препарати за контролиране на агресията

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Възпален тестис / препарати за контролиране на агресията

#1 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 04 January 2008 - 08:04 PM

МОД: Заглавието е редактирано от модератор поради разширяване на темата.


Здравейте!
Кучето е бултериер на почти 1,5 години. Тъкмо му мина "разгонването".
Единият му тестис е ужасно подут - двоен в сравнение с другия! Зачервен, твърд като камък, а на пипане все едно е пълен с течност. Сутринта нищо му нямаше. Задните му краченца треперят като лежи (може и да няма връзка, защото преди това направи беля и май го е страх да не го бием).

Ще съм благодарна на всякакви предположения какво е, от какво се е получило и как се лекува!
Утре сутринта ще водя кучето на лекар, но просто ми се ще да събера малко информация (или успокоение  :()
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   mommo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 324
  • Регистрация: 15-September 06
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2008 - 08:45 PM

Може да са много неща - от инфектирано одраскване до бруцелоза. Взима се кръв и се прави подробно изследване. Задължително го проверете за бруцелоза, независимо дали е имал срещи с женско животно.

#3 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 04 January 2008 - 09:02 PM

Какво имате предвид с това, че тъкмо му е минало разгонването. При мъжките бозайници с изключение на представители от семейство котки не се наблюдава цикличност на половата възбуда-така нареченото разгонване, а те са винаги готови за полов акт стига да има женско разгонено животно.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#4 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 04 January 2008 - 09:29 PM

Така ли, не знаех :-
Просто има периоди в които е "по-готов", по принцип изучава с интерес женската кучешка урина, но в тези "периоди" плаче и скимуца за кучките, та затова си мислех, че е като при женските...
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#5 Потребителят е офлайн   mommo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 324
  • Регистрация: 15-September 06
  • Location:София

Публикувано: 04 January 2008 - 10:15 PM

Като при хората! Терминът "влюбен" в представителка на другият пол е по-удачен. Мъжките кучета не се разгонват...

#6 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 05 January 2008 - 03:08 PM

Диагнозата се потвърди - епидермит (дано съм го написала правилно).
Ще се лекуваме с антибиотици 7 дни. Baytril, Decortin и Cefa-нещо си. И аналгинче против болки.
Да наблюдавам за подобрение или влошаване.
Ставали и такива работи при липса на полов живот, затова доктора даже ни "уреди" с невяста!
Благодаря за включването на специалистите!
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#7 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 January 2008 - 04:37 PM

Епидидимита или още възпалението на надсеменника може да се дължи и на бруцелоза, както споменаха колеги по-горе. Един тест няма да ви е излишен поне за спокойствие. Не искам да ви плаша, но ако е това е доста лошо.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#8 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 05 January 2008 - 05:31 PM

Докторът спомена няколко възможни причини и диагнози, като ми обясни и за бруцелозата. Каза, че тъй като познава добре кучето, което е младо и не е имало никакви полови контакти, нито дори каквито и да били контакти с женско куче, изследването е излишно. А щом той е преценил така, аз напълно му се доверявам.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#9 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2008 - 06:07 PM

Не мислите ли,че е задължително изследването за бруцелоза преди допускане до полов контакт на кучето, особено ако е показало признаци присъщи и на бруцелозата? Странно ми е как така се уреждате с булки поради подути тестиси, развъждането трябва да е контролирано, а не случайно, особено пък при кучето, за което сме чели, че показва агресия към хора. Такива мисли ми се въртят в главата, макар че не са за тази тема и ми се прииска да споделя. Останалите ще си ги запазя...
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#10 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 January 2008 - 06:45 PM

Попитайте вашия лекар за начините на заразяване с бруцелоза, като настоявайте да ви посочи източник на информация. Това, че ако не е имало полов контакт означава, че не е възможно да се зарази с бруцелоза са пълни глупости. Хората като се заразяват да не би да се чукат с кучета???
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#11 Потребителят е офлайн   mommo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 324
  • Регистрация: 15-September 06
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2008 - 07:10 PM

Хм, мислех да напиша нещо подобно, но др. Коко ме изпревари при това с доста интересен аргумент! ;D ;D ;D
Шегата настрана - бруцелозата не е грип!

#12 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 05 January 2008 - 07:45 PM

Цитат

Не мислите ли,че е задължително изследването за бруцелоза преди допускане до полов контакт на кучето, особено ако е показало признаци присъщи и на бруцелозата? Странно ми е как така се уреждате с булки поради подути тестиси, развъждането трябва да е контролирано, а не случайно, особено пък при кучето, за което сме чели, че показва агресия към хора. Такива мисли ми се въртят в главата, макар че не са за тази тема и ми се прииска да споделя. Останалите ще си ги запазя...

Никъде не съм казала, че ще запложда сега.
Преди това имахме проблеми на хормонална основа, съзряването му предизвика неочаквана агресия, след прилагане на инжекция против разгонване всичко спря. След изтичане на срока й на действие пак беше агресивен и даже мислихме да го кастрираме. За щастие му се размина, защото причината се оказа друга. Сега пък това се появи. Вета просто предложи, че евентуално заплождане може да поуспокои хормоните му и изобщо проблемите му в тая сфера. Ние казахме ок, но няма женско куче и той предложи нашия пес на хора с женска, които може би ще искат да я заплодят на следващото разгонване. Така че това са неща в бъдеще време. Тепърва ще видим ще има ли въобще заплождане, ще правим ли тестове и т.н., така че е рано да ме укорявате.
Относно агресията, с която си запозната -  тя не е към хора, а само към стопаните му. След медикаментозното лечение и коренна промяна на отношението към него, принизяването му в глутницата и т.н. нещата са много по-добре. Щом още е с нас, значи проблеми няма.
Ще прочета за бруцелозата и ако сметна за необходимо, ще кажа на вета. Засега напълно му се доверявам, защото е добър  ветеринар и досега не ме е разочаровал.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   drjeliazkov Икона

  • drZH
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 834
  • Регистрация: 25-November 07
  • Gender:Male
  • Interests:Плуване, бойни изкуства, музика( свиря на ударни инструменти), кино, политика....

Публикувано: 05 January 2008 - 07:46 PM

Няма шега наистина!
Вземете кръвта и веднага преминете на Доксициклин или комбинация включваща задължително Стрептомицин, за всеки случай, защото изследванията понякога се проточват особено ако има и неспецифични реакции...
Епидидимит и особено ако е комбиниран с влажна екзема на скротума.....вътре сте !
User's Signature

д-р Живко Д. Желязков, двм, специалист хирург
Център PROVIA ветеринарна хирургия
СТАРА ЗАГОРА

Лична страница

#14 Потребителят е офлайн   twoofo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 2572
  • Регистрация: 28-April 06
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2008 - 07:54 PM

Цитат

Никъде не съм казала, че ще запложда сега.
Преди това имахме проблеми на хормонална основа, съзряването му предизвика неочаквана агресия, след прилагане на инжекция против разгонване всичко спря. След изтичане на срока й на действие пак беше агресивен и даже мислихме да го кастрираме. За щастие му се размина, защото причината се оказа друга. Сега пък това се появи. Вета просто предложи, че евентуално заплождане може да поуспокои хормоните му и изобщо проблемите му в тая сфера. Ние казахме ок, но няма женско куче и той предложи нашия пес на хора с женска, които може би ще искат да я заплодят на следващото разгонване. Така че това са неща в бъдеще време. Тепърва ще видим ще има ли въобще заплождане, ще правим ли тестове и т.н., така че е рано да ме укорявате.
Относно агресията, с която си запозната -  тя не е към хора, а само към стопаните му. След медикаментозното лечение и коренна промяна на отношението към него, принизяването му в глутницата и т.н. нещата са много по-добре. Щом още е с нас, значи проблеми няма.
Ще прочета за бруцелозата и ако сметна за необходимо, ще кажа на вета. Засега напълно му се доверявам, защото е добър  ветеринар и досега не ме е разочаровал.


Целта ми не беше да укорявам, а по-скоро да дам повод за размисъл. Но наистина ми прозвуча, сякаш едва ли не като лечение, ще го пускате да плоди. Също и с агресията на Вико не мога да кажа, че съм запозната, но клоня към изключване от разплод на кучета с проблемен характер, било то и прекомерна доминантност + агресия към стопаните. Понеже не съм запозната с причините при вас обаче това е по-скоро общо изказване, отколкото по конкретния случай. Но относно размножаването наистина прочетете и помислете добре, ефектът не винаги е "лечебен" така да се каже...
User's Signature

Качена снимка


"Money will buy you a pretty dog, but it won't buy the wag of his tail"

#15 Потребителят е офлайн   agalina Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 6537
  • Регистрация: 22-October 05
  • Gender:Female

Публикувано: 06 January 2008 - 03:23 PM

Цитат

Докторът спомена няколко възможни причини и диагнози, като ми обясни и за бруцелозата. Каза, че тъй като познава добре кучето, което е младо и не е имало никакви полови контакти, нито дори каквито и да били контакти с женско куче, изследването е излишно. А щом той е преценил така, аз напълно му се доверявам.

А каза ли ти докторът ти ,че бруцелозата е опасна зооооза за хората и до какво води  заразяване с нея ? Хората ти казват правилно - пусни си изследване -за да сте спокойни или най-малкото ,за да я изключите докaзано като възможна диагноза..Освен това бруцелозата не се предава само по полов път и то е ясно .
А друго си мисля ,понеже се сетих, че му прилагахте хормонални препарати - дали няма връзка с това  ,помислихте ли?
А на тоз доктор му кажи ,че тези дето ако заплоди щяло да му се пооправят хормоните са ..хм..навности.То ако се пооправяха така хормони - ендокринолозите щха да останaт без работа (шегичка ,не се сърди).. А и изобщо беше неуместно да му инжектирате хормони в пубертета му за да подтиснете агресия - доста  кучета бул в този период се пробват да правят простотии, предизвикано от бушуващите хормони, но    начинът е друг за справянето ,не  този, особено за куче ,което е расово и ще запложда ...Ма станало вече.Пък за "уреждането с булка" - предполагам тоз човек се досеща, че за едно клубно куче има едни правила за уреждане с булка.. :blink:
Разбери, че никой не те укорява - просто си пуснала тема и ти дават съвети ,защотo си ги поискала.Ние всички си имаме лични ветове и естествено им вярваме, но във всеки съвет има над  какво да се помисли- затова пускаме теми - за странично мнение, за споделен опит или просто за подкрепа.А и никой не може да знае всичко...
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !

#16 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 06 January 2008 - 05:21 PM

Понеже кучето е от моята любима порода,та и аз да кажа няколко неща.
1.Изследването за бруцелоза трябва да стане задължително при всички клубни кучета в разплодна възраст/смятам че всички ще спечелят/
2.Прилагането на полови хормони по време на пубертета за коригиране на поведенчески проблеми ми се струва меко казано странно,а също може и да бъде опасно/дано колегата да има достатъчно основателни причини/
3.Комбинация от Декортин и аналгин не се препоръчва.
4.По правило на медицината първо се поставя диагноза/подкрепена със съответните факти/изследвания/ и чак тогава се пристъпва към лечение.
5.Ако приемете един съвет от мен то плюс другите изследвания направете и един ехограф на тестисите,така ще можете да уточните още повече диагнозата.
6.Направете спермограма/може да се окаже,че порцията приложени хормони са ви лишили от възможността за бъдещи булки/
Поздрави.Желая бързо оздравяване.

#17 Потребителят е офлайн   mommo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 324
  • Регистрация: 15-September 06
  • Location:София

Публикувано: 06 January 2008 - 06:05 PM

Не ме разбирайте погрешно - подутите тестиси НЕ значат, че кучето е болно от бруцелоза, но в рамките на адекватната ветеринарна медицина и с оглед здравето на околните един тест е АБСОЛЮТНО задължителен... Не става въпрос за паника или тотална трагедия, а просто за отговорно отношение по проблема.

#18 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 06 January 2008 - 06:42 PM

Цитат

3.Комбинация от Декортин и аналгин не се препоръчва.


Axel, бихте ли обяснили защо?

Тест ще направя тия дни, все пак в неделя това не е възможно.
Между другото имаме подобрение, бавно, но славно.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   mmouse Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 684
  • Регистрация: 08-November 06
  • Location:Слънчев бряг

Публикувано: 07 January 2008 - 10:22 AM

Малко по малко тестиса се смалява всеки ден, вече не е толкова напрегнат и се осеща как само надсеменника е набъбнал.
Ако ви е интересно защо е бил прилаган Depopromon/Colvinan можете да прочетете в темата "Агресия" в Бултериерския подфорум. Мисля, че причината беше повече от основателна.
User's Signature

Качена снимка
Качена снимка

#20 Потребителят е офлайн   AXEL Бултериерът Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 647
  • Регистрация: 19-April 06
  • Gender:Male
  • Location:Пловдив
  • Interests:ветеринарен лекар<br />

Публикувано: 07 January 2008 - 10:24 AM

Защото имат сходни нежелани странични ефекти,които при съвместно приложение удвояват рискът от появата им.

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни