Dog.bg Форуми : остаряло куче - диагноза артрит?!?!

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

остаряло куче - диагноза артрит?!?!

#1 Потребителят е офлайн   koda_bear Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 33
  • Регистрация: 10-November 07
  • Gender:Female
  • Location:Germany
  • Interests:Groenendael

Публикувано: 11 November 2007 - 09:04 PM

Здравейте,

Касае се за 12-годишната ми белгийка - Гроенендаел. Понеже не съм в БГ, ще преразкажа това, което знам от брат ми, с надеждата някои от вас да ми даде повече информация по въпроса. Извинявам се за латиницата също така.

Значи, кучето е започнало да скимти, вероятно от болка и да има затруднения в движението със задните лапи. Брат ми каза, че при опипване е скимтяла още повече и се е опитвала да го ухапе. Скимтяла е всъщност цялата нощ. На следващия ден е имало посещение по спешност при ветеринаря, който е казал, че кучето има артрит. Версията на майка ми по телефона беше ревматизъм. Ударил е инжекция, ама не знаем с какво лекарство, препоръчал е разходка с цел раздвижване, т.е. повече движение, както и да взема аспирин. Кучето ми, според думите на брат ми се е оправило, не скимти и е възстановила отново движенията си. Сега се сетих, че тя прекарваше последната година в банята на цимента, след като останеше сама вкъщи, само ако има движение у дома, тя отива да лежи на дивана, или на леглото ми. Понеже мен така или иначе от доста време ме няма, тя е свикнала да спи само там, на леглото ми, но странно защо през деня се скрива в банята. Верятно студа на цимента е повлиял още повече заболяването. Засега знам толкова.Предстои ми разговор с брат ми и ще ви дам повече информация след това.

Въпросите ми са що за заболяване е това? Атртит ли е, ревматизъм ли е и т.н., както и какви са процедурите за лечение или поне облекчаване на болките? Давам си сметка, че кучето е в напреднала възраст и не си правя илюзии, но все пак ми се иска да направя всичко възможно, без да жаля средства и възможности, за подобрението и здравето и.

Всякви съвети и информация от вас са ми полезни, както и изобщо личния ви опит с остаряло куче.

Предварително благодаря.

#2 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 11 November 2007 - 09:05 PM

Здравейте!
Ще ви  помоля да напишете поста си и на кирилица, защото тук пишем на нея. Форумът има вграден кирилизатор.
Надявам се да получите отговорите, които търсите.  :blink:
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#3 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 11 November 2007 - 10:58 PM

Лежането на студен цимент със сигурност не помага на артрита.
Горещо ти препоръчвам да даваш Артростабил на Балканфарма и GAG FORTE на Canina за закрепване на положението. Иначе докторът е бил нещо противовъзпалително, най-вероятно кортизон.

Прочети тези теми:
Хондоропротектори
Артростабил
Римадил
Старо куче с ревматизъм и артрит

Правете и масаж - като си лежи до вас на канапето или си играете с нея, разтривайте около ставите, по краката... Схванатите баби много обичат масаж.
Успех.
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   bushkata Икона

  • No brain - No pain
  • PipPipPip
  • Група: Модератори
  • Мнения: 27930
  • Регистрация: 19-May 05
  • Gender:Not Telling
  • Location:Макондо

Публикувано: 11 November 2007 - 11:09 PM

А как е поставена диагнозата? Ако не бъркам - трябва рентгенова снимка. Възможно е да има шипове.
Съвсем отделно, че написаните от insult неща са и за артрит и за шипове.
Дано се включи и някой лекар с по-компетентно мнение.
User's Signature

Качена снимкаКачена снимка
Нали уж някога хората слушали кукувицата, за да разберат колко години ще живеят. Аз по цял ден ги слушам две кукувици от единия орех на другия и обратно, и бая кукания чух, едва ли ще доживея толкова. Но се замислих, че именно хората, които се спират за момент да послушат кукувицата, живеят по-дълго. Защото знам ли, това щастие и спокойствие от ей такива простички неща, сигурно е полезно за здравето.
http://avocett.blogspot.com

#5 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 11 November 2007 - 11:16 PM

Ами... Да ти кажа, и да го снима и да не го снима - май е все тая. Каквото и да установят нищо не може да се направи освен да поддържа с изброените средства.
Дали е артрит, ревматизъм, шипове... Диагнозата е една - СТАРОСТ  :'( :'( :'(
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   СНЕЖАНКА Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1045
  • Регистрация: 22-February 06
  • Gender:Male
  • Location:София

Публикувано: 11 November 2007 - 11:19 PM

Нашта баба кучка, когато я хванат болежките и тя лежи на студено (предимно в банята на плочките или на балкона). Обяснението е, че мястото е възпалено и има локално повишена температура. Явно на студено им е по-добре, не че е полезно. При силни болки д-рите предписват за няколко дни нестероидни противовъзпалителни. Отделно си давам Вomazeal като добавка към храната.

#7 Потребителят е офлайн   koda_bear Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 33
  • Регистрация: 10-November 07
  • Gender:Female
  • Location:Germany
  • Interests:Groenendael

Публикувано: 11 November 2007 - 11:29 PM

Мерси за отговорите, но подробности засега не знам...не съм вкъщи, защото живея в чужбина. Очаквам брат ми да се включи утре с повече информация. На кучето не му е правена снимка. Всъщност това не е и редовният ветеринар, понеже е било спешно, а лекарят, които посещаваме е в друг град. Брат ми не е имал просто физическата възможност за това. Казва, че тя дори се е изакала в колата. Явно наистина много я е боляло. Иначе ветеринарката, която ни лекува, каза, че кучето е старо и затова има вероятност да е образувало шипове, но това беше само предположение, защото тя също така намира кучето ми за с леко наднормено тегло.

Всъщност проблемът е започнал заради ноктите, които много взеха да растат. Кучето ми отказва да ги отрежем. Опитва се да ни хапе всички в семейството,когато посегнем да ги режем. Принудени сме да я водим на ветеринар и за това, атам цирка е пълен. Кучето е едро и е много трудно да бъде удържано, когато му се режат ноктите. Получи тази травма, защото предишния ветеринар така жестоко ги оряза, че тя кървеше...от всяка лапа по две-три рани ...беше ужасно, кървеше на тласъци даже и оттогава кучето прави проблеми с отрязването на ноктите. Освен това имаше проблеми с дългите разходки и в един момент се оказа, че хем не дава да и се подкъсят ноктите, хем не може да се разхожда дълго. Опитахме и с разходки по сфалт...всъщност вече само на асфалт ходим. И на каишка. И сега дойде това и със артрита. Непременно ше кажа вкъщи да и направят рентгенова снимка. Иначе. Посещаваме клиниката на доктор Давидкова във Враца. Много сме доволни от нея. Не знам дали прави рентген. Не ни се налагаше досега.

ще пиша пак утре, може би ще имам повече информация. Много, много съм мерси за линковете и съветите.

Апропо, форумът също много ми харесва

#8 Потребителят е офлайн   koda_bear Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 33
  • Регистрация: 10-November 07
  • Gender:Female
  • Location:Germany
  • Interests:Groenendael

Публикувано: 11 November 2007 - 11:38 PM

Да, диагнозата за съжаление, е старост. Още си смопням деня, в които донесохме мъничето вкъщи...беше едва на 40 дни, сега вече е на 12 години. Времето наистина лети. Прекара с нас цялото това време и в ремонти и на почивки...то какви почивки де, заради нея вече не ходим заедно на море...винаги някой е оставал с нея вкъщи, за да не е самичка. Един път само ни е нямало всички за три дни и тя беше толкова щастлива след това. През това време я е гледал човек извън тесния кръг на семейството ни, които тя много обича, но явно е усещала огромна празнота и самота...те нали кучетата нямат усет за време като нaс, хората, защото той после каза, че кучето е било доста тъжно. Оттогава повече не е била сама...иначе от познати знам, че когато кучетата остаряват, не искат да остават сами и аз затова си мислех че се крие в банята, когато ни няма, за да се чувства като в колибка един вид, т.е. защитена. Не предполагах, че може да е от болки в ставите.

#9 Потребителят е офлайн   borisova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 171
  • Регистрация: 02-November 07

Публикувано: 12 November 2007 - 11:36 AM

Това е статия, която намерих;


РЕВМАТИЗМЪТ е състояние, което засяга ставите и мускулите, протича с болки, провокиращи се от външните атмосферни условия. Предпоставка за проявата на клиничните признаци на ревматизъм е нарушен метаболизъм, начина на живот, възрастта. По-често се среща при домашно отглежданите кучета, по-рядко при тези, живеещи на двора. Болката обикновено настъпва внезапно. Животното има вял вид, движенията са забавени, внимателни. Докосване до болното място е неприятно и животното реагира.
ПРИ СТАВНИЯ РЕВМАТИЗЪМ се засягат най-вече коленните, карпалните и скакателните стави. Има куцота и болка при придвижване. Апетитът е намален или липсва. Телесната температура може да е повишена, понякога дори до 40-41°С. Състоянието е хронично и обикновено е с неблагоприятна прогноза. Дегенеративните изменения в ставите започват с повреждане на хрущяла и синовиалната капсула, което с времето се усилва и разпространява по останалите части на ставата, костите, връзките, фиброзната капсула -до пълно деформиране на ставата и загуба на функцията и - напълно или частично. Разделянето на артрозите на първични и вторични е етиологически обусловено. Първичните се срещат повече при по-старите животни. Вторичните артрози възникват в резултат на нарушения в механиката на ставата - заради претоварване в отделните участъци на хрущяла и се срещат при животните от всички възрасти. Тези изменения с времето прогресират. Ставният хрущял губи еластичност. Продуктите от разпада на хрущяла повреждат синовиалната капсула, в резултат на което тя се удебелява и престава да изпълнява своите защитни функции. До момента на проявление на клиничните признаци, структурата на хрущяла вече е силно увредена.
МУСКУЛНИЯТ РЕВМАТИЗЪМ засяга отделни мускулни групи - в поясната област или на крайниците. Мускулите са топли и стегнати. Кожата над тях е отекла и едематизирана. Животните показват схванат вървеж. Първичните миопатии възникват в резултат на автоимунни заболявания. Вторичните се наблюдават във връзка с предозирането на глюкокортикоиди, при хипотиреоза, а също при травми, неврогенни или съдови увреждания.
На страдащите от ревматизъм животни е необходимо да се осигури топло помещение, мека постеля и подходяща диета - богата на алкални вещества и бедна на готварска сол. При острите случаи се назначават нестероидни противовъзпалителни средства. Могат да се прилагат компреси или втриване на камфоро-салицилови мази. Необходимо е включването в храната и на специални добавки, показани при тези случаи. Например съдържащи глюкозамин - натурален продукт, който е основна градивна съставка на хрущялите. Глюкозаминът помага изключително при остеоартрити и артралгии при кучетата и идеално допълва лечението с нестероидни противовъзпалителни средства.

Д-р Д. Василева,  д-р Д. Полендаков
Ветеринарна клиника "VIVAVET" - Бургас

#10 Потребителят е офлайн   D-ra Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 105
  • Регистрация: 21-February 07

Публикувано: 12 November 2007 - 12:28 PM

....и освен това си има и спец.изследвания, серологични, които доказват или отхвърлят ревматизма 100% (АST, ANA f-r, CRP...)
Щом сте в чужбина, няма проблем с изсл...

#11 Потребителят е офлайн   koda_bear Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 33
  • Регистрация: 10-November 07
  • Gender:Female
  • Location:Germany
  • Interests:Groenendael

Публикувано: 12 November 2007 - 04:33 PM

Ами аз съм само в чужбина, а кучето си е в БГ, обаче поне оттук мога да взема лекарства за нея, каквото там каже доктора.

Мисълта ми беше какви изследвания по принцип трябва да се направят...освен рентгена.

Даже не знаех и че кучетата могат да имат такива болести.

#12 Потребителят е офлайн   borisova Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 171
  • Регистрация: 02-November 07

Публикувано: 12 November 2007 - 05:02 PM

Значи освен рентген , може и кръвни изследвания има такива специални за тези болести, лекаря ще ви каже.И животните страдат от същите заболявания като хората. :blink:

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни